Микро и Макро

Новата студија на НАСА вели дека Месечината некогаш имала атмосфера

Новото истражување покажува дека Месечината некогаш имала атмосфера, а за тоа била заслужна вулканска активност која уништила стар сателит, придвижувајќи ги гасовите над нејзината површина. Месечината денес има атмосфера која едвај може да се нарече така, и изгледа како обична сива топка, но пред 3 - 4 билиони години, вулканските ерупции исфрлале голема количина на лава и гасови на нејзината...

Елон Маск ги открива деталите од неговиот план за колонизација на Марс

Елон Маск ни ги претстави новостите околу своите планови за колонизирање на Марс во типичен стил, искажувајќи прилично грандиозни цели и амбициозен план за стигање до таа точка. Генералнот директор на SpaceX откри нови детали во говор одржан на Меѓународниот Астронаутски Конгрес во Аделејд, Австралија. Ова беше обновување  на истиот говор од минатата година, каде што Маск ја откри неговата...

Привидно движење на Сонцето и планетите

Човештвото токму со науките се издигнува од своето наивно детство, од Мрачниот Среден Век. Денес на почетокот на третиот милениум соочени сме со предизвикот на се подлабоко навлегување во тајните на Космосот и тајните на сепак единствената, нам позната планета, со интелигентни суштества: Земјата. Кога Никола Коперник во далечниот XVI век ја пишувал “De revolutionibus orbium coelestium”, во првата глава...

Детектиран титаниум оксид во атмосферата на егзопланета

Меѓународниот тим на научници ја искористил моќта на FOR2 инструментот на VLT (Very Large Telescope) на Европската Јужна Опсерваторија, со цел да ја истражат атмосферата на егзопланетата WASP-19b во детали, а притоа успеале да воочат титаниум оксид. Оваа способност нам ни кажува дека наскоро ќе можеме да ја проучуваме атмосферата на планетите. WASP-19b е многу топла егзопланета, и е еден...

Збогум Касини! – Сондата за кратко време ќе се распадне над Сатурн

Сондата Касини која го следеше Сатурн и неговите 62 месечини од јули 2004 година и која обезбеди податоци и сознанија за најмалку 4.000 научни трудови, денес ќе се распадне над Сатурн. Врската на Касини со Земјата е предвидено да биде прекината денес околу 13.55 часот по средноевропско време. Канцеларијата на НАСА во австралискиот главен град Канбера ќе прима информации од...

Дали постои црната енергија ?

Уште од 1990-тите на научниците им е познато дека Универзумот се шири со забрзана стапка. За оваа појава засега се смета дека е одговорна мистериозната црна енергија.Според пресметките на научниците оваа енергија сочинува дури 68 проценти од Универзумот. Иако не постојат директни докази за постоењето на црната енергија, оваа идеја е општо прифатена, бидејќи најдобро го објаснува Универзумот каков што...

Запознајте го неверојатното срце на Плутон

Несомнено, најголемата извонредна работа што човештвото ја откри за Плутон за време на историското прелетување на вселенското летало „New Horizon“ , е дека на џуџестата планета има срце, односно еден регион со гигантски облик на срце главно составен од азотен мраз. Сега, благодарение на едно ново истражување, знаеме како настанал овој регион наречен „Tombaugh Regio“. Срцето на Плутон не е само...

„Space X“ успешно лансираше тајвански сателит ( Видео )

Американската компанија SpaceX на познатиот  Илон Маск успеа успешно да лансира тајвански сателит притоа користејќи делумно рециклирана Фалкон 9 ракета. „Рециклираниот“ Фалкон 9 успешно го однесе во орбита „Formosat-5“ - првиот сателит за надгледување на земјата кој беше целосно дизајниран и изработен во Тајван. Успешното лансирање се изврши од Калифорниската воздухопловна база Вандерберг и истото е окарактеризирано како чекор поблизу кон...

Ова се најспектакуларните фотографии од небото и небесните тела за 2017та година

Објавени се фотографиите кои влегоа во потесниот круг за натпреварот Insight Astronomy Photographer of the Year 2017, и тие се навистина спектакуларни. Натпреварот, по деветти пат го води Кралската опсерваторија во Гринич, Велика Британија. Овогодишниот натпревар доби речиси 4000 апликации од аматерски и професионални фотографи. Фотографиите се опфаќаат пејсажи од поларна светлина до слики од Сонцето. Овие се нашите фаворити: Оваа фотографија...

Екстрасоларна планета со густина на стиропор може да нè научи многу за планетарните атмосфери

KELT–11b е доста необичен објект. Таа е најсветлата транзитна екстрасоларна планета видлива од јужната хемисфера, има една петтина од масата на Јупитер и орбитира многу блиску до својата матична ѕвезда. По густина е слична на стиропор, така што лесно би можела плива во вода. Како што е објавено во магазинот Astrophysical Journal, KELT-11b e феноменална појава за астрономите. Нејзината надуена атмосфера, која се проценува на...

Може ли на Титан да се развие живот?

Соред студијата што беше објавена во списанието „Science Advances“, научниците на Титан-најголемата месечина на Сатурн, откриле нешто што би можело да доведе до создавање на вонземска форма на живот. Винил цијанид, сложен органска молекула, има способност да формира сфери, слични на клеточната мембрана. И покрај тоа што можеби звучи како токсична материја, ова органско соединение, кое на Титан во големи количини...

Првото приватно летало ќе слета на Месечината во 2019

Компанијата „Астроботик“ од Питсбург, САД која развива комерцијални лунарни лендери објави дека ќе го лансира првото вселенско летало до Месечината до 2019 година. Лендерот кој е наречен „Перегрин“ ќе се одвои од ракетата „Атлас 5“ на сојузот за лансирање (United Launch Alliance- ULA). Во текот на мисијата „Перегрин“ ќе носи 35 килограми товар до површината на Месечината. Според претставниците на компанијата,...

Месечината има повеќе вода отколку што беше очекувано!

Според нови анализи на сателитските податоци, Месечината има многу повеќе вода во неа отколку што досега се сметаше. Со оглед на сателитските слики, научниците пронајдоа докази за вода заробена во "стаклени монистри“ во пепелта и карпи кои вулканите ги исфрлиле по површината на Месечината. Анализата на фрагменти од вулканско стакло кои се донесени на Земјата во текот на Аполо мисиите, покажала...

Откриена е „Ангелската честичка” која истовремено е и материја и антиматерија

Осумдесет години откако за прв пат е предложено нејзиното постоење научниците од Универзитетот Сенфорд ја откриле „Ангелската честика“ која истовремено постои како материја и антиматерија. Во 1928 година, англискиот теоретски физичар Пол Дирак предложил дека секоја фундаментална честича има античестичка - идентичен близнак со различно полнење и дека доколку  овие честички се „сретнат“ ќе дојде до нивно меѓусебно понштување при...

Астрономите детектирале чудни сигнали кои доаѓаат од магловита ѕвезда

Астрономите велат дека детектирале „чудни сигнали“ кои доаѓаат од правецот на една мала магловита ѕвезда, оддалечена околу 11 светлосни години од Земјата. Сигналите биле детектирани на 12 мај во опсерваторијата Аресибо во Порторико. Радио сигналите доаѓале од Рос-128 (Ross 128)-ѕвезда црвено џуџе, која е 2.800 пати помала од Сонцето, но не се знае дали околу неа се движи некоја планета. Абел Мендез,...

НАСА ги објави првите фотографии од Големата црвена дамка на Јупитер

НАСА ги објави првите  фотогорафии што ги направи сондата Џуно при историското прелетување над најпозната вселенска бура- Големата црвена дамка. Сондата Џуно што орбитира околу Јупитер нешто повеќе од една година, во понеделникот помина директно над Големата црвена дамка на оддалеченост од околу 9.000 километри што е најголемо приближување што едно летало го направило досега.(„Една година од мисијата Џуно“-енаука.мк) Овие восхитувачки...

Откриена планета која не би требало да постои. Научниците се збунети

Меѓународен тим од научници открива сосема необичен планетарен систем во кој топлиот гигантски гас орбитира околу ротирачките ѕвезди. Според сите физички закони, таа планета не би требало да постои. Постојат неколку необични работи за ѕвездата која е наречена HIP 65426, и планетата HIP 65426b. Ѕвездата има двапати поголема маса од Сонцето и би требало да формира поголеми планети од HIP 65426b,...

Физичарите го оживеале “демонот” со помош на квантна механика

Изработена е квантно механичка верзија на Максвеловиот демон, мисловен експеримент стар 150 години. Демонот е едноставен и засега покажува добро однесување. Во 1867 година, големиот физичар Џејмс Клерк Максвел размислувал за неодамна формулираниот втор закон на термодинамиката. Едно објаснување на тој физички закон е ако се најдат две тела со различна температура, изолирани од остатокот на универзумот, нивната температура ќе се...

Спремна мисијата за „освојување“ на Меркур

Европските и Јапонските научници го претставија вселенскиот брод „БепиКоломбо“, првото летало на Европската вселенска агенција, што ќе биде испратено на Меркур. Леталото е со необичен дизајн, во вид на „сложен автобус“ и ќе  носи еден европски и еден јапонски орбитер. По пристигнувањето тие ќе резделат и ќе се движат околу Меркур во две различни, но комплементарни орбити. Европскиот орбитер има 11...

Јапонија има намера да го испрати човекот на Месечината до 2030та година

Јапонската агенција за вселенски истражувања JAXA го најави амбициозниот план да го испрати човекот на Месечината до 2030та година. Тоа би требало да му додаде интензитет на натпреварот за тоа кој ќе биде доминантна веле-сила во вселената, пишува Mirror. Малку порано, исто така и Кина најави дека ќе го испрати човекот на Месечината, но до 2036та. Покрај тоа, Кина планира да...

Најново од Енаука.мк

Oтсега ќе може да се дипломира на студии за марихуана

„Кога ќе слушнат што е мојата професија, многу луѓе ќе речат: Леле, пријателе. Ќе добиеш диплома за одгледување на марихуана “, изјави Алекс...