Микро и Макро

Македонска музика на видео од „NASA“

Пред неколку дена на нашиот официјален мејл пристигна една интересна порака од тим на анонимни автори на Македонска музика кои себеси се нарекуваат „eXception“ и побараа од нас како енаука.мк доколку сме во можност и доколку ни се допадне нивниот прв сингл „Дали некогаш“ да го споделиме преку нашиот медиум, притоа напоменувајќи дека  авторите на "Дали некогаш" не се...

Формирање на ѕвезди во мртви галаксии

Таквите галаксии, кои често се нарекуваат сфероиди поради својата форма, имале десет пати повеќе ѕвезди во својот центар, отколку нашата галаксија - Млечен Пат, и околу десет пати поголема маса.Астрономите ги нарекуваат овие галаксии црвени и мртви бидејќи тие изобилуваат со антички црвени ѕвезди, но немаат млади сини ѕвезди и не покажуваат знаци на формирање на нови ѕвезди. Проценката...

Дали треба да се обидеме да ја населиме Венера наместо Марс?

И покрај фактот што постојат голем број на докази дека Венера некогаш била погодна за живот и што поради сличноста со нашата планета го добила прекарот „Соседниот близнак на Земјата“, на неа речиси воопшто и да не и се посветува внимание. Сигурно, не колку на Марс. Сепак, Венера е милиони километри поблиску, па зошто тогаш не сме заинтересирани да ја...

Луѓето учат од машините

Истражувањето е дел од се’ поголемата област на т.н. машинско учење, каде што машините „учат“ од голема база на податоци, пронаоѓајќи шеми кои луѓето може да не ги забележат. Машинското учење е застапено насекаде, почнувајќи од медиумските услуги кои предвидуваат што сакате да гледате, па се до поштите каде што компјутерите автоматски ја читаат рачно напишаната адреса и испраќаат...

Марс бил преобразен од мега-цунами?

Огромни цунами предизвикани од удари од метеори што ја погодиле северната рамнина на Марс пред повеќе од 3 милијарди години радикално ги преобразиле древните мориња на Црвената планета. Ова се наодите на едно ново истражување што беше објавено во „Nature's Scientific Reports“. Овие наоди, кои се базирани на геолошките мапирања, може да обезбедат нови индиции во потрагата по живот. Вакви мега-цунами...

Почетокот на универзумот (+видео)

За да ја објаснат науката во ЦЕРН, односно за да објаснат што е тоа што го прават, научниците од ЦЕРН со оваа интересна анимација, на едноставен начин ни покажуваат како тие ги истражуваат прашањата за универзумот преку реплицирање на топлината, енергијата и активноста на првите секунди од животот на нашиот универзум, веднаш по „Биг Бенг“.  

НАСА: 30 000 долари за идеално решение

Водечката светска агенција за истражување на универзумот, понуди награда од 30.000 долари за човекот кој ќе понуди најиновативно решение за изметот од универзумот. „Проблем е да извршите било каква физиолошка потреба кога сте во вселенското летало, компресиран во вселенско одело, без тоалет на видик и опкружен со други астронаути”. „Ова е голем проблем кој мораме да го решиме за наредните мисии”-...

Готови се плановите за руските тешки ракети

  „Должни сме да го предадеме идејниот проект во „Роскосмос“ на 15-ти декември. Овој носач, кој има капацитет од 85 до 90 тона,и треба да ги обезбеди идните мисии на Месечината и на Марс“, истакна генералниот директорот на РКЦ Александар Кирилов, на средбата со гувернерот на областа Николај Меркушкин. Во идејниот проект вообичаено се содржани белешки со објаснувања, неопходните...

Стивен Хокинг ќе патува во вселената + (Видео)

Космологот и физичар Стивен Хокинг ќе патува во вселената, благодарение на претприемачот Ричард Бренсон, кој ќе му дозволи да лета со неговиот вселенски брод. За британските медиуми изјавил дека „никогаш не ни сонувал дека ќе се упати кон вселената“, пред се заради неговата возраст и здравствената состојба. „Ричард Бренсон ми понуди седиште на Вирџин Галактик, и веднаш кажав да“, вели Хокинг. Компанијата...

Jaпонска сонда забележа невидена појава на Венера

Сондата Акатсуки користела инфрацрвени и ултравиолетови камери за да ги сними фотографиите од огромниот бран на 65 километри над површината на Венера во густите облаци од сулфурна киселина кои ја покриваат планетата. Брановите предизвикани од притисоци на планетарната атмосфера беа едни од најголемите некогаш видени во Сончевиот систем, кој се протегаат на повеќе од 10.000 километри. Јапонското вселенско летало кое кружи околу...

Колку напредни би требало да бидат вонземјаните за да контактираат со Земјата?

Пред неколку месеци, јавноста се возбуди за мистериозниот радио сигнал кој беше детектиран и се чинеше дека потекнува од ѕвездата „HD 164595“. Ѕвездата се наоѓа на оддалеченост од 94 светлосни години од Земјата, па таа голема далечина, заедно со необјаснетата природа на сигналот, ги натера луѓето да размислуваат дека ако тоа е навистина сигнал од некоја вонземска цивилизација, тогаш тие...

Кина откри нов тип на камен на Месечината

Кинеските научници идентификувале нов вид на камења на Месечината. Беспилотната кинеска лунарна сонда, која беше лансирана во 2013 година, истражуваше остатоци на Месечината од како што се смета древна вулканска лава и идентификуваниот минерален состав на овој материјал сосема се разликува од материјалите собрани од страна на американските астронаути од 1969 до 1972 година, или од последниот советски лендер од 1976 година. Досегашните вулкански камења...

Научниците загрижени за промената на магнетните полови на Земјата

Инверзијата е процес при кој северниот и јужниот пол си ги заменуваат местата и се случува еднаш во милион години, а последен пат се случил пред околу 800 илјади години. Невозможно е да се предвиди кога точно ќе се случи и затоа сега треба да се преземат мерки на национално ниво кои ќе бидат вклучени во програмата на владите...

Научниците откриле пукнатина во магнетниот штит на Земјата

Земјата е погодна за живот благодарение на широкото макнетно поле што ја опкружува планетата, што ја штити од опасните соларни ветрови и космичката радијацијата. Но, научниците што ја истражуваат една од најмоќните геомагнетни бури во поновата историја, откриле дека нашата заштитна бариера не е толку цврста како што се мислеше и откриле пукнатина во магнетосферата. Истражувачите ги анализирале податоците добиени од...

НАСА не може да ги објасни мистериозните облаци на Титан

Леталото Касини на НАСА забележа мистериозни ледени облаци околу Титан, најголемата месечина на планетата Сатурн и се чини дека оваа појава го менува целото сознание што досега го имавме за атмосферата на оваа месечина. Овие облаци кои за прв пат се забележани од леталото Војаџер-1, се појавиле повторно, а сочинети се од состојки кои едвај може да се најдат во...

Официјално: САД се враќа на Месечината

Комерцијалната вселенска компанија „Moon Express“ штотуку стана првата приватна организација којашто доби одобрување од федералната влада на САД да слета вселенско летало на Месечината, што би можело да се случи следната година. Компанијата е основана од милијардерот претприемач Навин Џаин, компјутерскиот научник Барни Пел и футуристот Боб Ричардс и ќе претставува четвртата организација која ќе слета летало на Месечината, по...

Откриена нова џуџеста планета позади Нептун

Меѓународен тим на астрономи го објави откривањето на нова џуџеста планета во нашиот сончев ситем која се наоѓа позади Нептун и кружи околу Сонцето во неверојатно широка орбита. Џуџестата планета засега е наречена „2015 RR245“ и изнесува околу 700 километри во дијаметар. Нејзината издолжена орбита ја одалечува од Сонцето 120 пати повеќе од Земјата, што значи дека се работи за...

За прв пат – Научниците снимија раѓање на црна дупка?

За прв пат во историјата, еден тим на астрономи најверојатно сними раѓање на црна дупка, на оддалеченост од околу 20 милиони години од Земјата. Научниците веќе долго време сметаат дека црните дупки се формираат кога суперџиновските ѕвезди се распаѓаат, а новите податоци од телескопот Хабл може конечно да ја потврдат оваа хипотеза. Тимот на астрономи, предводени од Кристофер Кочанек од Државниот...

Космички билијард

Астрономите, со помош на телескопот „Хабл“, беа сведоци на судирот на две големи грутки плазма исфрлени во вселената од супермасивна црна дупка која се наоѓа во центарот на шестата најсветла галаксија „NGC 3862“, која се наоѓа на оддалеченост од 260 милиони светлосни години од Земјата. Црната дупка ги исфрлила грутките плазма со 98% од брзината на светлината, при што...

После речиси една година во вселената, астронаутите безбедно слетаа на Земјата

Американскиот астронаут Скот Кели и неговиот руски колега Михаил Корниенко, после 340 дена поминати на Меѓународната вселенска станица, конечно се вратија на Земјата. Астронаутите безбедно слетаа југоисточно од Жесказган, Казахстан, со леталото „Soyuz TMA-18M“ на 2 март, во 10 часот и 26 минути претпладне по казахстанско време. Патувањето траело приближно 3,5 часа. На нивното патување ги придружувал и Сергеј Волков, астронаут...

Најново од Енаука.мк

Отров од пајаци како потенцијален лек за мозочен удар

Пајаците од фамилијата „Atracinae“ или повеќе познати како Австралиски мрежни пајаци (Australian funnel-web spiders) се едни од најсмртоносните пајаци на светот. Овој отровен предатор...