Кога се појави го промени текот на историјата: Оружје што може да уништи сѐ за неколку секунди

pixabay

Рано утро е. Шеснаесетти јули 1945 година. Во 5 часот и 30 минути над Ново Мексико свети светлина посилна од сонцето. Огнената топка избриша сè во непосредна близина и произведе облак во облик на печурка што се издигна повеќе од 11 километри во воздухот.

Прославија научниците кои ја предизвикаа експлозијата. Тие се смееја, се ракуваа и наздравуваа. Тогаш биле совладани со темни мисли за смртоносниот потенцијал на оружјето што го создале. Тие штотуку ја направија првата нуклеарна експлозија во светот.

Тестот, со кодно име „Тринити“, беше триумф за Истражувачкиот проект Менхетен: тој покажа дека научниците можат да ја искористат моќта на фисијата на плутониум. месец подоцна, САД фрлија две нуклеарни бомби врз Хирошима и Нагасаки во Јапонија, докажувајќи дека е можно да се уништат огромни површини земја и да се убијат голем број луѓе за неколку секунди.

Уште од откривањето на овој феномен во 1930-тите, научната заедница се обидува да открие како да предизвика нуклеарна фисија (реакцијата што се случува кога атомското јадро се разделува, создавајќи огромна количина енергија). Нацистичка Германија беше првата што се обиде да го искористи како оружје, а веста за нивните напори протекоа од земјата заедно со прогонетите политички дисиденти и научници.

Проектот Менхетен и раѓањето на првите нуклеарни бомби

Откако емигрантот и физичар Алберт Ајнштајн го предупреди претседателот Франклин Рузвелт во 1941 година дека Германија можеби се обидува да развие фисиона бомба, Соединетите Држави се приклучија на трката за нуклеарно вооружување. Беше лансиран таен проект за истражување на атомите, со кодно име Менхетен, кој ги собра најеминентните физичари.

Проектот се одвиваше на десетици локации, од Лос Аламос, Ново Мексико, до Оук Риџ, Тенеси. Се проценува дека околу 600.000 луѓе биле вклучени во проектот за време на неговиот развој, но неговата цел била толку тајна што многу од нив немале поим како нивните напори придонеле за поголема кауза. Имаше два патишта по кои научниците тргнаа за да создадат нуклеарно оружје: едниот базиран на ураниум, а другиот, покомплексен, базиран на плутониум.

По долгогодишно истражување, Менхетен влезе во историјата. Една од трите плутониумски бомби произведени пред крајот на војната беше успешно тестирана во 1945 година. Соединетите Држави развија и ураниумска бомба која сè уште не беше тестирана. И покрај очигледниот потенцијал на ова оружје да стави крај или да го промени текот на Втората светска војна, многу научници кои помогнаа во развојот на нуклеарната технологија се спротивставија на неговата употреба во војна. Лео Зилард, физичарот кој ја откри нуклеарната верижна реакција, побара од администрацијата на Хари С. Труман (која го наследи Рузвелт како претседател) да не ја користи во војна. Но, неговите и други петиции, потпишани од десетици научници, останаа незабележани.

Од Хирошима до теорија на одвраќање

На 6 август 1945 година, „Супербомбардерот“ Б-29 фрли ураниумска бомба врз Хирошима со цел да ја принуди Јапонија безусловно да се предаде. Три дена подоцна, Соединетите Држави фрлија плутониумска бомба, идентична на пробната бомба „Тринити“ на Нагасаки. Во нападите беа десеткувани двата града, при што загинаа или беа ранети најмалку 200.000 цивили. За оние кои преживеаја, сеќавањата на бомбата сѐ уште се живи.

Јапонија се предаде на 15 август 1945 година. Некои историчари тврдат дека нуклеарните експлозии имале друга цел: да го заплашат Советскиот Сојуз. Експлозиите несомнено ја започнаа Студената војна.

Советскиот лидер, Јосиф Сталин, во 1943 година даде зелено светло за создавање нуклеарна програма, а година и пол по бомбардирањето на Јапонија, Советскиот Сојуз ја постигна својата прва нуклеарна верижна реакција. Во 1949 година, СССР го тестираше својот прв нуклеарен уред.

Иронично е што американските лидери веруваа дека изградбата на моќен нуклеарен арсенал делуваше како пречка. Тие веруваа дека ако покажат оти САД можат да го поразат СССР, ќе помогнат да се избегне Третата светска војна. Но, кога САД почнаа да инвестираат во термонуклеарно оружје кое може да биде повеќе од илјада пати помоќно од нуклеарното оружје, Советите го следеа примерот. Во 1961 година, Советскиот Сојуз ја тестираше Цар-бомбата, моќно оружје еквивалентно на 50 мегатони ТНТ што произведе облак од печурки во висина на Монт Еверест.

Така започна она што денес го знаеме како нуклеарно одвраќање. Во една статија објавена во 1959 година наречена Анатомија на одвраќањето, американскиот воен стратег Бернард Броди, кој се смета за еден од татковците на оваа стратегија, напиша: „нуклеарното оружје секогаш мора да биде подготвено, но никогаш не смее да се користи“.

„Без разлика колку бомби имаа или колку силни нивните експлозии, им требаа се поголеми и поголеми“, пишува историчарот Крег Нелсон. „Никогаш не беше доволно.

Страв и противење на нуклеарното оружје

Како што другите земји се здобија со нуклеарни капацитети и Студената војна го достигна својот врв во доцните 1950-ти и раните 1960-ти, антинуклеарното движење растеше како одговор на серијата нуклеарни несреќи и тестови на оружје кои однесоа еколошки и човечки жртви.

Научниците и јавното мислење почнаа да се залагаат прво за забрана на нуклеарни тестови, а потоа за разоружување. Ајнштајн (чие првобитно предупредување до Рузвелт беше да спречи нуклеарна војна, а не да ја започне) беше меѓу нив. Во манифест од 1955 година, физичар и група интелектуалци се залагаа светот да се откаже од нуклеарното оружје. „Еве, значи, проблемот што ви го поставуваме, груб, страшен и неизбежен“, напишаа тие. „Дали ќе ставиме крај на човечкиот род или човештвото ќе се откаже од војната?

Иако итно, прашањето остана нерешено. Извештаите во 1962 година за советско оружје во Куба ја предизвикаа Кубанската ракетна криза, тензична конфронтација меѓу Соединетите Држави и СССР за која многумина стравуваа дека ќе заврши со нуклеарна катастрофа.

Како одговор на загриженоста на активистите, Соединетите Американски Држави и СССР (а подоцна и Русија) потпишаа Договор за делумна забрана на тестовите во 1963 година, проследено со Договорот за неширење на нуклеарното оружје во 1968 година и серија дополнителни договори насочени кон ограничување на бројот на нуклеарни оружје, оружје.

Сепак, според Федерацијата на американските научници, на почетокот на 2020 година сè уште имало околу 13.410 нуклеарни оружја во светот, во споредба со врвот од околу 70.300 во 1986 година. Федерацијата на американски научници објави дека 91 отсто од сите нуклеарни боеви глави припаѓаат на Русија и на САД. Останатите земји се Франција, Кина, Обединетото Кралство, Израел, Пакистан, Индија и Северна Кореја. Земјата осомничена дека се обидела да изгради сопствено нуклеарно оружје е Иран.

И покрај постојаната закана од нуклеарно ширење, само две нуклеарни оружја (фрлени на Хирошима и Нагасаки) беа користени во војна. И покрај тоа, пишува Канцеларијата за разоружување на Обединетите нации, „опасноста од таквото оружје произлегува од самото нивно постоење“.

Поддржете ја нашата работа: