In memoriam – Џон Глен

Иако помина една недела од смртта на Џон Глен, првиот американски астронаут во Земјината орбита, добро е да се потсетиме на ликот и делото на големиот американски национален херој, кој во февруари 1962 година управувајќи со капсулата „Friendship 7“, три пати ја обиколи Земјата.

glenn-friendship-one-1200x900Пред да стане астронаут, изгради завидна воена кариера во која стигна до чин полковник во американските марини, каде што се докажа како борбен пилот во текот на Втората светска војна, а потоа и како тест пилот соборувајќи брзински рекорд на надзвучен авион во летот од западниот до источниот брег на САД, во времетраење од 3 часа и 23 минути.

mercury-seven-1200x479Како последен жив член од оригиналната астронаутска седмочлена екипа од програмата Меркур, во која е избран во април 1959 година, за време на историскиот лет на „Friendship 7“, а во склоп на Меркур-Атлас мисијата, Глен ја заобиколи Земјата три пати во период од 4 часа и 55 минути и потоа успешно се спушти на површината на Атлантскиот океан. Што е уште поважно, со овој лет на Глен, Американците конечно „излегоа од сенката“ на Советскиот Сојуз, во врска со свемирската трка. Со тоа, одлучено е дека Глен, како своевиден национален симбол, е премногу вреден за да НАСА го пушти повторно во вселената и тој работи во неа само како советник се до 1964-та година.

Photo Credit: (NASA/Bill Ingalls)

По неговото пензионирање од НАСА, се вклучи во политички живот, изборувајќи се за место во Сенатот во 1974 година, каде што отслужи 4 мандати како сенатор од Охајо. Покрај тоа, тој се кандидираше и за американски претседател, и изгуби од ривалот од рамките на демократската партија. По 1997 година, се повлече од политичката сцена, и се врати онаму од каде почна се – во вселената.

glenn-space-shuttle-1200x822Во 1998 година на 77 годишна возраст, се придружи на екипажот на спејс шатлот „Discovery“, и поново одлета во вселената, со што стана најстариот човек во вселената до денес. За време на мисијата, во траење од 9 дена, 2 часа и 39 минути, Земјата ја обиколи 134 пати притоа обавувајќи 80 медицински и други експерименти.

На него, многу ќе се сеќаваат и по филмот „The Right Stuff“ од 1983 година, каде што маестрално го одглуми Ед Харис.

Поддржете ја нашата работа: