(ВИДЕО) Археолозите од Помпеја открија фреско слика која наликува на пица стара 2.000 години

snapshot/USA Today

Впечатлива фреска на која е нацртана мртва природа која наликува на пица е пронајдена меѓу урнатините на древната Помпеја од страна на археолозите. На сликата иако се чини дека на јадењето му недостасуваат две основни состојки – домат и моцарела, има и претстава на овошје што се претпоставува дека е ананас.

Фреската, која датира пред 2.000 години, се појавила за време на ископувањата во областа Регион IX на археолошкиот парк во Помпеја, која е блиску до Неапол, од каде потекнува пицата. Сликата била на ѕид во ходникот на домот во кој имало пекара.

Се чини дека фреската прикажува тркалезен леб од фокача на сребрен послужавник кој служи како потпора за различни овошја, вклучително и калинка, а можеби и урма.

Сепак, „ананасот“ на чинијата се чини дека е нешто сосема друго, бидејќи првиот Европеец што го сретнал ова овошје бил Кристофер Колумбо, во Гвадалупе во 1493 година.

Експертите велат дека лебот е зачинет со зачини или моретум, тревно сирење што го јаделе старите Римјани. До лебот има пехар со вино, сушено овошје, урми, калинка и венец од жолт арбутус.

Се смета дека мртвата природа е инспирирана од грчкиот ритуал на гостопримство, па така со послужавникот им биле понудени на гостите како дел од традицијата која датира од хеленистичкиот период. Ваквите слики се широко распространети во домовите на античка Помпеја и блискиот Херкуланеум, кои биле уништени кога вулканот Везув еруптирал во 79 н.е.

Сепак, необично е да се најде таква фреска со претстава на фокача.

Габриел Цухтригел, директорот на археолошкиот парк Помпеја, рече дека фреската се чини дека го одразува контрастот помеѓу „штедливиот и едноставен оброк“ и „луксузот на сребрените послужавници и префинетоста на уметничките и литературните претстави“.

„Како можеме да не размислуваме, во овој поглед, за пицата, која исто така се роди како „сиромашно“ јадење во јужна Италија, која сега го освои светот и се служи и во познати ресторани со ѕвезди“, рече тој.

Неапол е домот на маргарита, традиционалната пица која се состои од едноставна мешавина од домати, моцарела, свеж босилек и екстра девствено маслиново масло, а идејата за полнење на јадењето со овошје разбеснува многу Италијанци.

Но, Џино Сорбило, сопственик на една од најстарите пицерии во Неапол, е убеден дека сликата на фреската на Помпеја е всушност пица. „Во античка Помпеја веќе знаевме дека постоеле облици на рамно лебче, направено со зрна, вода, сол и можеби пиво како квасец“, рече тој. „Тогаш можеби нанесувале зеленчук или со риба, тоа било древна форма на пица“.

Тој додаде дека овошјето можеби се сметало повеќе за главно јадење за време на античкиот римски период. Кога станува збор за овошјето на пица во модерното време, тој рече: „Можете да користите овошје, на пример смокви или јагоди, ако тоа е слатка пица“.

Но, на прашањето дали фреската ја реши дилемата за ананасот на пица, Сорбило одговори одлучно: „Не“.

„Вкусовите се вкусови“, додаде тој. „Ние правиме традиционална пица и никогаш не би користеле ананас“.

Во ерупцијата на Везув загинале околу 2.000 луѓе. Урнатините биле откриени во 16 век, а првите ископувања започнале во 1748 година.Ископувањата на Инсула 10 во Регион IX, област на градот, започнаа во февруари оваа година. Скелетните остатоци на три жртви, две жени и едно дете, беа пронајдени во мај во пекара, каде што се веруваше дека побарале засолниште. Откриени се и фрески ѕидови со митската сцена на Аполон и Дафне во едната и Посејдон и Амимон во другата.

Посмртните останки на две други жртви, за кои се смета дека се двајца мажи на возраст од околу 50 години, беа пронајдени во друг дел од локалитетот во средината на мај. Се верува дека мажите загинале при земјотрес што ја придружувал ерупцијата на вулканот Везув. Се претпоставува дека едниот човек ја подигнал раката во обид да се заштити од ѕид што паѓа. Во близина се пронајдени монистра од ѓердан и шест монети, од кои две датираат од средината на вториот век п.н.е.

Италијанскиот министер за култура Џенаро Санџулијано рече дека Помпеја „никогаш не престанува да воодушевува“.

„Тоа е ковчег со богатство што секогаш открива нови богатства“, додаде тој.

Поддржете ја нашата работа: