Микро и Макро

Македонскиот Свифт Дата меѓу седумте најдобри во свет на натпреварот за Вселенски иновации во Хјустон, САД

swift-data-nasa

Македонскиот стартап Свифт Дата кој работи во областа на обновливите извори на енергија успешно се пласираше меѓу 7те најдобри на финалето на Светскиот Натпревар за Вселенски Иновации - SpaceCom Google Entrepreneur Challenge кој минатата недела се одржа во Хјустон, САД. Тимот беше награден со кредити од Google за бесплатно развивање на своето решение на Google Cloud и користење на алатките за вештачка интелигенција. Натпреварот го водеше Извршниот директор...

НАСА открила необичен објект на Марс кој е достоен да се истражи

НАСА објави дека роверот на Марс снимил необичен и извонреден објект. Иако од тимот на НАСА претпоставуваат за што може да станува збор, сепак, тие останале изненадени, затоа одлучиле да го набљудуваат за да можат со сигурност да потврдат што е всушност. Имено, станува збор за прекрасен објект на површината на Марс. Тимот одлучил да се фокусира роверот за негово...

Како се откриени малите планети позади Нептун?

До денес откриени се 840 малечки планети во далечниот, тежок регион за истражување позади Нептун. Ова е најобемно откритие кое е некогаш направено, а истото го зголемува бројот на далечни објекти со добро познати движења околу сонцето за 50 проценти. Овие светови се важни затоа што ни помагаат да ја разбереме историјата на нашиот сончев систем, и можат да помогнат...

Кинеското “вештачко сонце” достигна температура на фузија од 100 милиони °C

За потребите на истражување на нуклеарната фузија, научниците кои работат на кинескиот Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) реактор, создадоа температури кои се потребни за создавање нуклеарна фузија на Земјата. - EAST реакторот бил во можност да загрее водород до температури кои изнесуваат над 100 милиони степени Целзиусови. - Нуклеарната фузија може еден ден да ја обезбеди планетата практично со неограничено снабдување со чиста...

Кина планира да изгради акцелератор кој ќе биде за 5 пати посилен од оној во ЦЕРН

Најголемиот научен експеримент и воедно најголем робот на светот, големиот хадронски акцелератор (LHC) во ЦЕРН, во наредните години би требало своите титули да ги предаде на новиот кинески уред за слична намена. Имено, минатата недела се откриени плановите за изградба на новиот кружен акцелератор на честички на новата генерација, Circular Electron Positron Collider (CEPC). Намерата на кинеските научници е да го...

Словенија наскоро ќе ги лансира своите први два сателити во Вселената

Словенечката влада објави дека ги одобри стартните фондови за промовирање на првите два сателити кои што се проектирани во Словенија, и кои треба да бидат испратени во Вселената во првата половина на следната година со ракетата Вега на компанијата Арианспејс. Станува збор за микросателитот Nemo HD кој е развиен од страна на словенски инженери, при што 85% од средствата ги...

Третиот метеоролошки сателит “Сојуз” поставен во орбита

Ракетата „Сојуз“, која полета од Гвајана, успешно во орбитата ја лансираше Метеоп-Ц, метеоролошки сателит на европската агенција EUMETSAТ, кои се одговорни за развојот на метеоролошките сателитски системи, известува комерцијалната компанија Арианспејс, која ги лансира сателитите. Сојуз полета во средата во 1.47 часот по средноевропско време од лансирната станица во Синамаруја во Француска Гвајана. Сателитот Метоп-Ц е трет и последен сателит од програмата посветен...

Научниците го најавија првото породување во Вселената во 2024 година

Идејата за породување во вселената можеби звучи како дел од научно фантастичен филм, но научниците трврдат дека истата за 6 години може да стане реалност. Компанијата „SpceLife origin“ со седиште во Холандија објавила дека планира да го породи првото бебе во вселената во 2024. година и дека за тоа бара волонтери. Кис Мулдер, директор на компанијата вели дека доколку човештвото планира...

Зошто бројот 137 е најмистериозниот број во физиката?

Американскиот физичар Ричард Фејнман, еден од највлијателните физичари на дваесеттиот век, кој работел во полето на квантната електродинамика, сметал дека околу нас има Вселена која не опкружува, преточена во еден број, и сметал дека сите теоретичари на физиката треба да го побараат. Тој тоа го нарече "една од најголемите мистерии во физиката, мистериозниот број што го добивме без никакво разбирање". Овој...

Откриен гигант кој ги обликувал раните денови на Млечниот Пат

Галактичкиот ореол околку Млечниот Пат, во кој се наоѓа и Земјата, воглавно го сочинуваат остатоци од сударот кој настанал пред околу десет милијарди години со друга галаксија - велат тим од астрономи од Универзитетот во Гронинген за научното списание Nature. За да се проверат различните теории за тоа дали големите галаксии како нашиот Млечен Пат се резултат на спојување на...

Озонската обвивка на Земјата заздравува

Озонската обвивка што го штити животот на Земјата од сончевата радијација постепено заздравува откако е воведена глобалната забрана за испуштање штетни гасови во атмосфреата во 1987 година. „Како резултат на Монтреалскиот Протокол многу од оштетените делови на озонската обвивка во поларните региони заздравуваат“, се наведува во извештајот Обединетите нации, според кој таканаречените „озонски дупки“ во северната и јужната хемисфера ќе...

Вселенскиот телескоп “Кеплер” оди во пензија

НАСА најавува дека вселенскиот телескоп Кеплер треба да ја заврши својата мисија. Кеплер помина 9 години во Вселената и откри повеќе од 2.300 потврдени планети, надвор од нашиот Сончев систем. Тоа е скоро две третини од сите егзопланети кои се некогаш пронајдени. Мисијата на Кеплер е можеби завршена, но истражувањето на егзопланетите туку што започнува. Откритијата на телескопот Кеплер, засекогаш...

Нов рекорд: Сондата Паркер му пријде на Сонцето најблиску до сега

Соларната сонда Паркер на американската вселенска агенција НАСА се најде најблиску до Сонцето од кое било друго вселенско летало досега. Паркер го премина рекордот од 43 милиони километри оддалеченост од Сонцетокој  што го постави сондата Хелиос-2 во 1976 година. Таа ќе продолжи да се доближува до Сонцето и следната недела за прв пат ќе прелета низ короната, надворешната сончева атмосфера, на...

Научници пронашле докази за постоење на сложени органски молекули на Енцелад

Користејќи податоци добиени преку масена спектрометрија од вселенското летало Касини на НАСА, научниците откриле дека големи органски молекули богати со јалерод се исфрлени преку пукнатините на ледената површина на месечината на Сатурн, Енцелад. Научниците од Југозападниот Институт за Истражување мислат дека одредени хемиски реакции кои се одбиваат помеѓу карпестото јадро на месечината и топлите услови во нејзиното подземје се поврзани...

Циклус предавања на популарни астрономски теми 2018

И оваа година, Скопско Астрономско Друштво организира Циклус предавања на популарни астрономски теми. Циклусот започнува на 18.10.2018 (четврток), а предавањата ќе се одржуваат секој четврток, со почеток од 20:00 часот, во амфитеатарот на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) во Скопје. Предвидени се 7 предавања од различни области во астрономијата, со актуелни и интересни теми, но и едно предавање од биомедицината на тема...

Кинезите ќе лансираат вештачка месечина, а за тоа имаат необичен мотив

Кина планира да лансира сателит во Вселената кој ќе осветлува до 80 квадратни километри земјиште под себе. Вештачката месечина, како што ја нарекуваат, ќе биде во состојба да замени улично осветлување и веќе некое време е во развој. Светлината која ќе ја произведува тој сателит ќе биде за осум пати посјајна од вистинската Месечина. Покрај тоа, за разлика од вистинската...

Успешно лансиран сателит кој ќе го проучува Меркур

Сателитот БепиКоломбо, наменет за проучување на Меркур, успешно тргна на пат кон планетата после лансирањето од вселенската база Kourou. Компанијата Ariane Group соопшти дека лансирањето на ракетата "Arian 5" поминало без проблеми. Сателитите ги очекува пат од девет милијарди километри до Меркур, каде потоа ќе изведат низа испитувања. Испитувањата на својствата на Меркур ќе им помогне на астрономите да дознаат повеќе за...

Стивен Хокинг: Бог не постои, ниту пак живот по смртта

Не постои Бог, постојат вонземјани, а патувањето низ времето можеби е возможно, напишал физичарот и професор Стивен Хокинг пред неговата смрт. „Никој не го создал универзумот и никој не ја одредува нашата судбина. Ова ме води до длабока промисла: веројатно нема рај ниту задгробен живот. Мислам дека верувањето во живот по смртта е само убава желба“, пишува Хокинг во својата последна книга...

Македонски научник e дел од ново астрономско откритие

За прв пат астрофизичарите најдоа доказ за експлозија на супернова која формирала неутронска ѕвезда која многу блиску орбитира до друга неутронска ѕвезда. Студијата беше предводена од тим од Caltech (Калифорнискиот институт за технологија), а вклучи и истражувач од Универзитетот во Нова Горица, каде во моментов работи македонката др. Тања Петрушевска. Системот на блиски неутронски ѕвезди е важен за астрофизиката бидејќи...

Метеорит вреден 100 илјади долари со години го користеле како држач за врата

Навидум обичен камен, тежок десет килограми, кој со децении служел како држач за врата, всушност е метеорит кој вреди 100 000 долари. Професорка по геологија од Универзитетот во Мичиген открила дека еден камен тежок десетина килограми, кој повеќе од 30 години бил користен како држач за врата, всушност е метеорит чија вредност достигнува и до 100 илјади долари. “Ова е највредниот...

Најново од Енаука.мк

Што е илеизам?

Вообичаено е кога говорите за себе, да употребувате прво лице еднина или јас. Но, кога некој за себе зборува во трето лице, тоа се...