Микро и Макро

Промени на мозокот предизвикани од престој во Вселената

Долготрајниот престој во Вселената може да предизвика промени во мозочната структура на астронаутите. Овие промени можеби ќе ги објаснат невообичаените симптоми кои астронаутите ги покажуваат при враќањето на Земјата. Во истражувањето научниците ги скенирале мозоците на 34 астронаути, пред и по нивниот престој во Вселената. 18 од нив учествувале во долги мисии (просечно околу 6 месеци) на Меѓународната Вселенска Станица,...

Што им е заедничко на облаците на Уран и на расипаните јајца?

Дури по неколку години набљудувања од страна на вселенското летало Војаџер 2 на НАСА беше откриена една од најголемите мистерии за Уран – составот на неговите облаци, при што беше докажана една од клучните состојки на неговите облаци. Глобалниот истражувачки тим, вклучувајќи го и Глен Ортон од JPL лабораторијата на NASA во Пасадена, Калифорнија, спектроскопски ја беше раздвоил инфрацрвената светлина...

Објавена последната теорија на Стивен Хокинг која ја расветлува идејата за мултиверзум

Кратко пред смртта на познатиот физичар во март, тој ја завршил својата последна теорија за вселената, а таа е поедноставна отколку што мислиме ние. Реалноста би можела да се состои од повеќе вселени, а секоја од нив можеби не е толку различна од нашата, стои во последната теорија за вселената на Стивен Хокинг што ја завршил само неколку недели пред...

„Лулка на животот“ на Марс можеби ќе го открие потеклото на животот на Земјата

Откриен е предел на Марс, кој изгледа како дното на древно море кое можеби некогаш било слично како оние на раната Земја. Ова откритие би можело да ни овозможи да ги разбереме почетоците на животот на нашата планета. Истражувањето на овој регион е извршено со помош на MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) – Марсовиот извиднички орбитер на НАСА, кој се наоѓа...

Хабл за својот 28ми роденден испрати фотографија од ѕвездата Харшел 36

Вселенскиот телескоп Хабл, во понеделникот порано од секоја мината година го прослави својот 28ми роденден во Вселената, па не почести со фотографија од од маглината Лагуна. На роденденската фотографија се наоѓа гигантската ѕвезда Харшел 36 за време на експлозија од ултравиолетовото зрачење и бурни ѕвездени ветрови кои создаваат фантастична слика. Големата ѕвезда е 32 пати поголема од нашето Сонце, а...

НАСА има план како да ги пронајде астронаутите доколку се изгубат во вселената

Надворешниот Универзум сјае со светла маглина од рендгенски зраци кои стигнуваат на сите страни одеднаш. Но, доколку внимателно погледнете во таа маглина, ќе видите слаби но редовни сигнали. Станува збор за милисекундни пулсари, неутронски ѕвезди, не поголеми градови кои се ротираат најмалку 100 пати во секунда околу својата оска и испуштаат зраци во вселената, далеку попрецизни о од најдобрите часовници. НАСА...

Пристигна апликацијата која ќе им биде од корист на цивилите кои сакаат да патуваат во Вселената

Новата апликација "Space Nation Navigator", нејзините дизајнери ја опишуваат како прва апликација за обука на астронаути. Доколку отсекогаш сте сонувале да заминете во Вселената, тогаш ќе ве развесели оваа новост дека тоа станува реалност. Апликацијата ‘Space Nation Navigator’ ви ја нуди таа можност. Направена со помош на НАСА, оваа бесплатна апликација ги подучува кандидатите на основни астронаутски вештини со помош на...

Во вселената има недостаток од фосфор, клучен елемент за постоење на живот

Еден од најважните елементи кои се потребни за живот е фосфорот, но најновите истражувања сугерираат дека во вселената го има помалку отколку што се мислеше. Тоа би можело да биде лоша вест за сите оние кои се надеваат дека некогаш воопшто ќе пронајдеме вонземски живот. Научниците сметаат дека фосфорот дава живот бидејќи може да предизвика хемиски реакции кои се потребни...

Првиот вселенски хотел ќе биде лансиран во 2021 година

Копманијата Орион Спан наскоро ќе понуди туристички услуги надвор од нашата планета. Имено, основачот и директор, Френк Бангер, на Space 2.0 самитот во Калифорнија го најави својот проект. Според неговите искази, луксузниот вселенски хотел, наречен Aurora Station ќе биде лансиран во 2021 година, а првите гости ќе ги прими во 2022 година. Што се однесува до цените, многу малку луѓе...

Илон Маск успеа да лансира храна во вселената со помош на рециклирана ракета

Американската компанија SpaceX во сопственост на Илон Маск успеа да лансира ракета и капсула кои веќе биле употребени, а се наменети за снабдување на астронаутите од Меѓународната вселенска станица (ISS). Ракетата „Falcon 9“ на чиј врв е капсулата „Dragon“ без човечки екипаж, беше лансирана според планот во 16,30 часот по локално време, од лансирната рампа на НАСА во Кејп Канаверал...

Кинеската вселенска станица “Tiangong” се сруши над јужниот Пацифик

Кинеската вселенска станица Tiangong-1 влезе во Земјината атмосфера некаде над јужниот Пацифик и изгоре некаде помеѓу 08.11 и 09.33 часот по локално време, а најголемиот нејзин дел изгоре - се вели во краткото соопштение на кинеската вселенска агенција. Американската вселенска контрола, која го следи движењето на сите вештачки објекти во Земјината орбита, потврди дека Тјанггонг-1 изгорела над јужниот дел на...

Откриени сигнали од првите ѕвезди настанати додека Вселената била многу млада

Во Западна Австралија, земна антена открила доказ за најраните познати ѕвезди, кои ја осветлиле новонастанатата Вселена, обвиена во темнина по нејзиното создавање во Големиот Прскот (Big Bang). Научниците пред неколку недели објавија дека слабите сигнали од водороден гас забележани со антената упатуваат на присуство на ѕвезда од некои 180 милиони години по Големиот Прскот, кој се случил пред 13.8 милијарди...

Престојот во вселената му ја сменил ДНК и сега не личи на својот брат близнак

Пред да замине во Вселената, американскиот астронаут Скот Кели имал иста ДНК структура како и неговиот брат близнак Марк, кој останал на Земјата. Меѓутоа, тоа повеќе не е така. Истражувањата на НАСА посочуваат дека дури седум отсто од ДНК-та на Скот „неочекувано се измениле” по неговиот едногодишен престој на Меѓународната вселенска станица. – Кој би рекол!? Ова можеби се и добри...

Русија испраќа летало на Марс следната година

Русија ќе започне серија мисии на Марс, а првата е планирана за 2019 година кога ќе биде лансирано летало без човечки екипаж. – Планираме да лансираме летало без, а подоцна и со човечки екипаж, во „длабоката“ вселената, во рамките на програмата за истражување на Месечината и Марс. Првата мисија ќе започне наскоро, планираме лансирање на летало на Марс во 2019...

Руската војска го тестира „непобедливиот“ проектил

Проектилот кој рускиот претседател Владимир Путин, на 1ви март го нарече „Кинжал“ беше лансиран од борбен авион на МиГ-31 кој полета од аеродром во југозападниот дел на Русија, објави руското Министерство за одбрана. „Лансирањето се одвиваше според планот, а хиперсоничниот проектил успешно ја погоди целта“, велат од руското министерството за одбрана. Објавен е и видеозапис од двајца пилоти кои се подготвуваат...

Колку се реалистични роботите од „Војна на ѕвездите“?

Професорката по информатика и инженерство Робин Марфи од Тексас решила сериозно да ги проучи роботите од „Војна на ѕвездите“ и да процени колку се реалистични. Трудот го објавила во научниот магазин Science Robotics, и во него тврди дека некои аспекти на роботите се пореалистични од другите. Марфи се фокусира на C3PO, златниот хуманоиден робот со британски акцент, неговиот партнер R2D2...

Дали глутенот е тајната за здрава коса?

Протеинската компонента која е присутна во пченицата, 'ржта и јачменот, наречена глутен, во последно време поминува низ лоша ПР фаза. Но, без оглед на тоа кои се вашите ставови околу безглутенската исхрана, контроверзната житна состојка прави разбранува нови погледи во областа на личната нега. Една студија предводена од Факултетот за наука и технологија за храна при Универзитетот Џијангнан, Кина, му...

Историски најпознатите научни сателити имаат еволуирано до џиновски пропорции

Повеќе од 58 години се поминати откако Спутник 1 стана првиот вештачки сателит кој орбитирал околу Земјата. Лансиран од Советскиот Сојуз на 4-ти октомври 1957, Спутник 1 се состоел од сфера со пречник од 58 сантиметри (23 инчи) со четири радио антени – и тоа е тоа. Во споредба со врвно софистицираните сателити кои орбитираат денес, вклучувајќи ги и вселенскиот...

Астрономи открија супернова стара 10,5 милијарди години

Астрономите во вторникот објавија дека откриле голема космичка експлозија на ѕвезда што умира стара 10,5 милијарди години, а станува збор за најдалечната од сите досега откриени супернови. "DES16C2nm (името кое го добила оваа супернова) е исклучително оддалечена, екстремно сјајна и многу ретка, а тоа не е нешто на кое астрономите можат да налетаат секој ден", објаснува Метју Смит, автор на...

Нов пристап за детекција на планети во системот Алфа Кентаури

Неодамна, астрономите од Јејл, набљудувајќи го системот ѕвезди Алфа Кентаури, открија нов начин за потрага по планети погодни за живот. Според истражувањето, предводено од професорката Дебра Фишер и студентката пред дипломирање, Лили Зао, во овој систем има мали планети со големина приближна на Земјата кои не биле забележани претходно. Од друга страна пак, истражувањето го отфрла постоењето на поголеми...

Најново од Енаука.мк

Жените со повеќе од две деца имаат поголем ризик од срцев...

И петходно знаевме дека мајчинството има некои последици, а сега новите изтражувања од Универзитетот Кембриџ и Северна Каролина покажуваат дека жените кои имаат родено...