МЕДИЦИНА И ЗДРАВЈЕ

(ВИДЕО) Пациентка свири на виолина за време на мозочна операција!

Се појави неверојатно видео како една жена свири на виолина за време на сопствената операција на мозокот. Невообичаената сцена се одвиваше додека хирурзите се...

ТЕХНОЛОГИЈА

Куќа од картони која се гради за 1 ден, а трае...

Архитектите развија прилагодлива куќа од картони која може да се изгради за само еден ден, а може да трае дури до 100 години. Куќата е...

 

МИКРО И МАКРО

ЖИВ СВЕТ

Достигната највисоката досега снимена температура на Антарктикот!

Антарктикот, дом на огромни ледени плочи, пингвините и Јужниот пол, достигна загрижувачка температура од 18,3 ° C, тврдат истражувачите од аргентинската истражувачка база Есперанца. Температурата ќе...

ОПШТЕСТВО

Ова е најстарото американско оружје

Античкото оружје кое археолозите неодамна го пронајдоа во Тексас, старо околу 13.500 и 15.500 години, можеби им припаѓало на првите луѓе кои ја населиле...

ИНТЕРЕСНО

МАГАЗИН