На повидок вакцина против стрептокок А

Вакцина која штити од стрептокок од групата А е на повидок откако научниците направија чекор напред во разбирањето како телото се бори против бактериите.

Стрептокок А обично предизвикува блага инфекција, како што е стрептокок грло, импетиго и шарлах. Но, во исклучително ретки случаи, може да доведе до смртоносна болест. Во последните месеци уби 24 деца во Велика Британија.

Како што стојат работите, инфекцијата може лесно да се лекува со антибиотици доколку се открие рано. Меѓутоа, доколку бактериите станат отпорни на лековите, тоа би претставувало „голема закана за јавното здравје“, велат експертите.

Но, шведските истражувачи сега пронајдоа антитело што се бори против бактеријата стрептокок А на необичен начин, за што веруваат дека може да биде клучно за развојот на вакцина.

Истражувачите од Универзитетот Лунд ја проучувале крвта на пациентите кои се опоравиле од тешка инфекција со стрептокок А за да утврдат како нивниот имунолошки систем се борел со бактериите. Тие ги мапирале антителата што нивните тела ги произведувале кога биле болни со стрептокок А. Ова им овозможило да ги забележат оние што може да се искористат за лекови или вакцини откако ќе се појави инфекцијата.

Досега, истражувачите кои го користат овој метод не успеаја да развијат третмани базирани на антитела кои делуваат против стрептокок А, според тимот.

Меѓутоа, шведската група открила антитело што делува на „редок“ начин против стрептокок А, кое „никогаш не било опишано“ и „може да објасни зошто толку многу обиди за вакцина биле неуспешни“.

Антителата имаат облик на буквата Y. Она што тие го забележале, наречено Ab25, ги користело своите две „раце“ за да се закачи на два различни делови од протеинот на површината на бактеријата стрептокок А – протеин М.

Онаму каде што бил забележан овој уникатен процес, телото можело да даде силен одговор на бактериите.

Обично, антителата користат една „рака“ за да се врзат за едно место, велат истражувачите. Но, овој процес е неефикасен против стрептокок А.

Д-р Ваел Банан, имунолог во Лунд и еден од авторите на студијата, рече: „Ова отвора можности онаму каде претходните обиди за вакцини не успеаја и значи дека моноклоналното антитело што го користевме има потенцијал да заштити од инфекција“.

Тимот спроведе дополнителни тестови на антитела кај животни и откри дека може да произведе „силен имунолошки одговор против бактериите“.

Тие сега аплицираа за патент врз основа на нивните наоди, објавени во списанието EMBO Molecular Medicine и се надеваат дека антителото на крајот ќе доведе до третмани и вакцини против стрептокок А.

Ова доаѓа откако Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство минатата недела потврди дека уште пет деца починале од стрептокок А – со што вкупниот број од септември достигна 24.

Стрептокок А бактеријата може да предизвика низа инфекции. Иако огромното мнозинство од нив се релативно благи, во исклучително ретки случаи бактериjaта може да предизвика инвазивен стрептокок од групата А (iGAS). Две од најтешките форми на оваа инвазивна болест се некротизирачки фасциитис и стрептококен токсичен шок синдром. И двете можат да бидат смртоносни, пишува „Дејли мејл“.

Поддржете ја нашата работа: