Што утврди науката досега за мутацијата „ОМИКРОН“

На 26 ноември, Светската здравствена организација (СЗО) ја именуваше новата варијанта на коронавирус „Омикрон“ и ја назначи како „загрижувачка“.

Но, што ја прави оваа варијанта SARS-CoV-2 различна и зошто научниците се загрижени за тоа? Бидејќи варијантата е неодамна идентификувана, има многу што не знаеме за неа.

Научниците се загрижени дека Омикрон има многу висок број на мутации, многу од нив во гените кои го кодираат протеинот на врвовите, кој коронавирусот го користи за да се закачи и да ги нападне човечките клетки. Раните докази сугерираат дека луѓето кои претходно закрепнале од СОВИД-19 може да имаат поголем ризик од повторна инфекција со Омикрон во споредба со претходните варијанти, се вели во соопштението на СЗО.

Но, сè уште не е јасно колку е опасен или пренослив Омикрон, ниту пак е јасно како сегашните вакцини против СОВИД-19 ќе се покажат против него. Експертите велат дека би можело вакцините да бидат помалку ефикасни поради овие мутации, но оти сепак ќе даваат одредена заштита. Од неговото потекло до веројатното влијание, еве што знаеме досега за Омикрон.

Потекло

Официјални лица во Јужна Африка првпат го пријавија Омикрон (B.1.1.529) до СЗО на 24 ноември, по наглото зголемување на случаите во провинцијата Гаутенг во претходните недели. Првата позната и потврдена инфекција со Омикрон беше од примерокот земен на 9 ноември, а сега, бројот на случаи на Омикрон се зголемува низ Јужна Африка, се вели во соопштението на СЗО.

Иако Јужна Африка беше првата што го пријави Омикрон во СЗО, не е јасно во која земја најпрвин се појави варијантата. Оттогаш, многу земји воведоа забрани за патување во многу јужноафрикански земји, вклучително и Јужна Африка. „Има многу мала корист од ваквите видови забрани“, изјави за каналот NPR Саад Омер, директор на Институтот за глобално здравје Јеил. Омикрон е откриен и во Канада, Австрија, Белгија, Данска, Англија, Франција, Германија, Италија, Холандија, Португалија, Шкотска, Боцвана, Израел, Австралија и Хонг Конг, според „The ​​Washington Post“.

Вообичаените PCR тестови можат да ја детектираат варијантата Omicron и лесно да ја разликуваат од другите варијанти поради мутација на еден од трите гени што ги таргетира тестот. „Користејќи го овој пристап, оваа варијанта е откриена со побрзи стапки од претходните бранови на инфекции“, велат од СЗО.

Мутации


Според Nature, Омикрон има повеќе од 30 мутации во гените кои го кодираат протеинот на шилецот. Според извори на The ​​Guardian, од овие мутации, 10 се во „доменот за врзување на рецепторите“, или дел од протеинот на шилестата што се прицврстува на човечките клетки.

Во меѓувреме, други мутации, од кои некои претходно беа пронајдени во минатите варијанти, се „загрижувачки“ и би можеле да се поврзат со поголема преносливост или би можеле да му помогнат на вирусот да ја избегне имунолошката одбрана, се вели во техничкиот допис објавен од СЗО на 28 ноември.

„Веројатноста за потенцијално натамошно ширење на Омикрон на глобално ниво е голема“, се вели во текстот.

Сериозност


Сè уште не е познато дали Омикрон предизвикува потешка форма на болеста во споредба со претходните варијанти.

Раните докази сугерираат дека стапките на хоспитализација се зголемуваат во Јужна Африка, „но ова може да се должи на зголемениот вкупен број на луѓе кои се инфицираат, наместо како резултат на специфична инфекција со Омикрон“, според СЗО.

Само околу 24% од населението во Јужна Африка е целосно вакцинирано против СОВИД-19, според „Our World in Data“.

Првите пријавени инфекции во Јужна Африка беа кај студенти, кои се „помлади поединци кои имаат тенденција да имаат поблага болест“. Сепак, само околу 6% од населението на Јужна Африка е постаро од 65-годишна возраст, според Телеграф. Значи, не е јасно дали варијантата ќе предизвика потешка болест кај оние кои се изложени на зголемен ризик, како што се постарите луѓе.

Ниту еден цврст доказ не сугерира дека симптомите на Омикрон се разликуваат од оние на претходните варијанти, според СЗО.

Но, д-р Анџелик Котзи, приватен лекар и претседател на Јужноафриканската медицинска асоцијација, изјави за Би-Би-Си дека пациентите што ги видела досега со новата варијанта имале „екстремно“ благи симптоми.

Од неколкуте десетици пациенти што таа ги виде неодамна, а кои тестираа позитивно за СОВИД-19, повеќето беа здрави млади мажи кои се покажаа „се чувствуваат толку уморни“, рече Котзи за Телеграф. Ниту еден од нејзините пациенти немал губење на вкусот или мирисот, а ниту еден не требало да биде хоспитализиран, наведува Би-Би-Си.

Сепак, овие рани анегдотски извештаи може да бидат погрешни и сè уште е рано да се каже дали Омикрон предизвикува полесна или потешка болест од претходните варијанти.

Преносливост

Сè уште не е јасно дали Омикрон полесно се шири од човек на човек во споредба со претходните варијанти.

Бројот на луѓе во Јужна Африка кои биле позитивно тестирани за СОВИД-19 е зголемен во областите во кои се борат Омикрон, но сè уште не е јасно дали порастот може да се објасни со ширењето на новата варијанта или со други фактори, наведува СЗО.

Ефикасност на вакцините

Исто така, не е познато колку ќе бидат ефективни сегашните вакцини против Ковид-19 против Омикрон.

Повеќето вакцини за СОВИД-19, вклучително и оние што се користат во САД, го поттикнуваат имунолошкиот систем конкретно против протеинот на шилецот. Бидејќи Омикрон има многу мутации во тој дел, експертите се загрижени дека сегашните вакцини може да бидат помалку ефикасни во обуката на имунолошкиот систем да го препознае новиот сој.

„Врз основа на искуствата, можеме да бидеме прилично уверени дека овие мутации ќе предизвикаат значителен пад во неутрализацијата на антителата“, или способноста на антителата да се закачат на вирусите и да ги спречат да навлезат човечките клетки, изјави за Њујорк Тајмс Џеси Блум, еволутивен биолог од Центарот за истражување на рак Фред Хачинсон во Сиетл.

Но, експертите рекоа за Гардијан дека иако вакцините може да бидат нешто помалку ефикасни против Омикрон во споредба со претходните варијанти, тие веројатно сепак ќе донесат одредена заштита.

„Мислам дека најверојатниот исход е отапување, а не целосно губење [на имунитетот]“, изјави Пол Морган, имунолог од Универзитетот во Кардиф за Гардијан. , или против вакцините можеби нема да бидат ефективни, ќе има други, кои ќе останат ефективни“.

Дополнително, Т-клетките, или имуните клетки кои ги напаѓаат клетките инфицирани со вирус, може да бидат „понепропустливи“ на разликите меѓу варијантите во споредба со антителата, изјави Дени Алтман, професор по имунологија на Империал колеџ во Лондон за „Гардијан“.

Истражувачите ширум светот – вклучувајќи ги и оние од Pfizer-BioNTech и Moderna, развивачите на двете mRNA вакцини против COVID-19, веќе работат на тоа да разберат каква е ефикасноста на вакцините против оваа варијанта.

„Ако треба да се направи сосема нова вакцина, мислам дека тоа ќе биде кон почетокот на 2022 година, пред таа навистина да биде достапна во големи количини“, изјавил Пол Бартон, главен медицински директор на Модерна.

„Добрата страна за вакцините базирани на mRNA, е тоа што може да се модифицира многу брзо“, вели Бартон.

Поддржете ја нашата работа: