НАСА закажа мисија со екипаж за летање околу Месечината за следната година

pixabay

НАСА е на пат да лансира мисија со екипаж околу Месечината следниот ноември по успешниот тест лет без екипаж, објави во вторникот американската вселенска агенција.

Претставниците на НАСА објавија ажурирање за програмата Артемис, чија цел е да ги врати луѓето на Месечината за прв пат по завршувањето на историските мисии Аполо во 1972 година.

Првата мисија Артемида заврши во декември кога капсулата Орион без екипаж се врати безбедно на Земјата по повеќе од 25 дена патување околу Месечината.

Артемида 2, кој треба да полета кон крајот на ноември 2024 година, ќе однесе четворицачлен екипаж околу Месечината, но без да слета на неа.

НАСА подоцна оваа година ќе ги открие членовите на екипажот на Артемида 2. Засега се знае дека само еден од нив е Канаѓанец.

Астронаутите на Артемис 3, планирани за околу 12 месеци по Артемис 2, за првпат ќе слетаат на јужниот пол на Месечината.

Поддржете ја нашата работа: