Дизни вети дека дел од ликовите ќе бидат LGBTQ

Извршниот директор на Дизни вети поголемо вклучување во неговите продукции.  Забавниот гигант работи на тоа недоволно застапените групи, како што се расните малцинства и LGBTQ заедницата, да сочинуваат најмалку 50 проценти од неговите редовни ликови до крајот на годината.

Кери Бурк, претседател на Општата забавна содржина на Дизни, рече дека компанијата треба да стори повеќе за да ја направи својата содржина повклучена во повикот на Зум за целата компанија во понеделникот, кој подоцна беше објавен на Твитер.

„Јас сум всушност овде како мајка на две квир деца“, рече Бурк во едно интервју. „Едно трансродово дете и едно пансексуално дете, а исто така и како лидер.

Бурк рече дека го поддржува појавувањето на „многу, многу“ ликови кои се LGBTQIA, што значи лезбејки, геј, бисексуалци, трансродови, квир (ниту хетеросексуални ниту цисродови), интерсексуални и асексуални (или сојузници).

Повикот беше дел од кампањата на Дизни „Reimagine Tomorrow“, според видеото објавено на Твитер во вторникот. Неговата веб-страница ветува дека 50 проценти од редовните и повторливи ликови низ универзумот на Дизни ќе бидат од „незастапени групи“, пренесува nypost.

Една обожавателка на Дизни рече дека била преплашена кога дознала од колега дека компанијата има само „грст“ квир главни ликови во својата содржина. И реков: „Што? Тоа не може да биде вистина“, рече Бурк. И сфатив дека тоа е всушност вистина. Имаме многу, многу, многу LGBTQIA ликови во нашите приказни, а сепак немаме доволно индиции и наративи во кои геј ликовите едноставно стануваат ликови и не мора да се однесуваат на геј приказни“.

За време на истиот повик во понеделникот, друг вработен во Дизни забележа дека компанијата ја елиминирала употребата на заменки за пол во своите тематски паркови минатото лето како дел од нејзините напори за инклузивност.

„Минатото лето ги отстранивме сите родови честитки за нашите живи приказни“, рече менаџерот за различност и вклучување на Дизни, Вивијан Вер.
„Значи, повеќе не велиме дами и господа, момчиња и девојки… туку поздрав до сите или здраво пријатели“.

Дизни сега е во процес на менување на снимените пораки во парковите за да одговара на инклузивноста, рече Вер. „Веќе не велиме дами и господа, момчиња и девојки“, продолжи Вер. „Велиме сонувачи од сите возрасти.

Нов поттик фокусиран на вклучувањето доаѓа кога гувернерот на Флорида Рон ДеСантис во понеделникот потпиша закон со кој им забранува на наставниците од Флорида да разговараат за LGBTQ теми со ученици, како што се сексуалната ориентација или родов идентитет, освен ако не се во четврто одделение или повисоко.

Дизни го осуди новиот закон и вети дека ќе се бори за негово укинување.

„Нашата цел како компанија е законодавецот да го укине овој закон или да го укине на суд, а ние остануваме посветени на поддршката на националните и државните организации кои работат на тоа“, се вели во соопштението на Дизни во понеделникот.

Изјавата дојде откако некои вработени во Дизни организираа заминувања и протести против законот „Не кажувај геј“ кој сега е закон во Флорида.

Одговарајќи на коментарите на Бурк за време на настапот на Фокс Њуз на „Такер Карлсон вечерва“ во вторникот, ДеСантис рече: „Тоа е само чудна манифестација на нивните корпоративни вредности.

ДеСантис, исто така, истакна дека Дизни патува кон Доминиканската Република, која не ги признава истополовите бракови и дека компанијата „фино ги полни џебовите на ККП (Кинеската комунистичка партија) и сите злосторства што се случуваат таму.

Некои коментатори на Твитер го повторија гувернерот, обвинувајќи го Дизни дека се обидува да ги „индоктринира“ децата.

„Толку сум збунет зошто нешто од ова воопшто мора да биде проблем“, напиша едно лице. „Кога гледам филм на Дизни или кој било друг цртан филм, никогаш не се прашувам дали се геј.

Сексуалноста не треба да биде ни блиску до ТВ емисиите на моето дете“, напишал друг корисник. „Ова излегува од контрола“…

Извор: nypost

Поддржете ја нашата работа: