Откриен идентитетот на првиот патник за приватен лет на Месечината

SpaceX CEO Elon Musk (L) shakes hands with Japanese billionaire Yusaku Maezawa during a press conference about being the first SpaceX private passenger to circle the moon aboard SpaceX’s BFR launch vehicle, at the company's headquarters in Hawthorne, California, U.S. September 17, 2018. REUTERS/Gene Blevins

Калифорниската компанија на Илон Маск SpaceX, соопшти дека јапонскиот милијардер Јусаку Маезава (42) ќе биде првиот светски приватен патник за пат околу Месечината на ракета со кодно име BFR.

„Ќе патувам на Месечината“, вели Маезава.

Во вселената би требало да го однесе ракетата BFR (Big Falcon Rocket), која Маск во јавност ја прикажа во 2016 година. Мисијата е испланирана за 2023 година, и тоа ќе биде првата приватна посета на Месечината.

Ракетата е замислена како меѓупланетарен борд за праќање на луѓе во вселената, BFR (Big Falcon Rocket) е ракетен систем темелен на комбинација од ракета и вселенски брод наречен BFS – Big Falcon Spaceship.

Маск минатата година најави дека главната ракета ќе биде опремена со 31 главни Raptor мотор и дека ќе може во првата фаза да пренесува 150 тони товар во Земјината орбита, а во втората 100 патници на Марс.

 

Поддржете ја нашата работа: