Девојчето со биотички раце

СПОДЕЛИ

Тили Локи, од округот Дурам, Велика Британија, ги има ампутирани двете раце на возраст од 15 месеци откако доби менингококна септикемија од групата Б.

13-годишниното девојче е првиот тинејџер во Велика Британија кој добил пар на 3D печатени биотички раце во 2016 година.

Тили опширно патува низ светот подигајќи ја свеста за менингитис – состојба која скоро и го одзеде животот како бебе.

Таа изјави за ТВ „Баркрофт“: „Мислам дека ако имате попреченост, треба да бидете горди затоа што сте единствени, и не сте како и сите други.

„Мислам дека социјалните медиуми играат навистина голема улога, имам големо следење и на сите им покажувам колку неверојатни можат да бидат мојте раце.

„Не ми пречи кога луѓето ќе зјапаат во мене затоа што кога имав [протетички] раце во минатото, луѓето ме гледаа збунето, но тоа треба да се смени“.

На Тили првично и била дијагностицирана инфекција на уво, но откако нејзината мајка Сара ја забележала нејзината ќерка како не реагира и со темни белези низ целото тело, 15-месечната била брзо пренесена во болница.

Лекарот веднаш и дијагностицирал Тили со менингитис, при што вработените во болницата му кажале на семејството дека тоа е еден од најлошите случаи што досега ги виделе.

Сара изјави за ТВ „Баркроф“: „Оваа жена дојде кај мене и само ми рече: Ми треба да седнеш“.

„Таа беше како – мислам дека ќерка ти ќе умре“.

„Одеднаш се чувствував како светло на глава … тоа не може да и’ се случи “.

На родителите Сара и Адам им било кажано да се подготват за најлошото.

Откако помина четири дена на интензивна нега, на семејството на Тили им беше дадена веста дека ќе треба да ги ампутираат рацете.

Сара рече: „Штом рекоа дека ќе ги ампутираат, не ни беше сеедно, но важно таа е жива.

„Навистина е жално, но барем ке живее„Реков дека ќе и го направам нејзиниот живот  најдобар што може да го има.“

Тили беше избрана да стане амбасадор за технолошката фирма Open Bionics со седиште во Бристол, која ја произведува Hero Arm и им помага да развијат бионички раце за деца.

Hero Arm е 3-отпечатена мулти-зафатна бионичка рака наменета за луѓе со разлики во екстремитетите на лактот.

Софистицираните роботски екстремитети реагираат на нејзините флексибилни мускули веднаш под лактот, дозволувајќи им на рацете да се отворат и затворат.

Тили изјави за ТВ „Баркрофт“: „Сензорите се внатре; што и да правам со мускулите можам да ги контролирам прстите.

„Ако ги стиснам мускулите, тие ќе се затворат и ако јас флексирам, тие ќе се отворат.

„Имам четири различни режими на зафат што го олеснуваат одржувањето на различни типови нешта.

Откако три години живееше со бионските раце, Тили многу ги засака и често го менува нивниот изглед!

Таа рече: „Рацете ми се многу уникатни и лични што морам да ги променам кориците за да ми одговорат на расположението или стилот. Јас тоа го сакам.

„Многу сакам да ги совпаѓам со мојата облека. Имам доста [различни обоени] оклопи, имам шест или седум пара.

„Исто е како да избирате нова чанта,со какви чевли ќе ги облечете заедно, и тоа едноставно го сакам!“

Сара рече: „Секој пат кога ќе ја видам Тили, секогаш се чувствувам горда и инспирирана од неа секој ден.

„Таа е апсолутно дете од соништата.

„Таа секогаш става други луѓе пред себе“.

Тили е навистина возбудена за иднината на бионика и како унапредувањето на технологијата може да им помогне на луѓето со разлики во екстремитетите.

„Овие раце направени од “Open Bionics” беа направени во рок од пет години, ако тоа е она што тие можат да го постигнат во пет, замислете што можат да постигнат во следните пет години“.

Дискусија

Коментари

СПОДЕЛИ
Сите материјали објавени на нашиот портал може слободно да се користат од страна на наставниците и професорите