Џеф Вилијамс го сруши рекордот за живеење во вселената

По поставувањето на новиот рекорд за најмногу време поминато во вселената од страна на американски граѓанин, астронаутот на НАСА Џеф Вилијамс и неговите двајца колеги безбедно се вратија од 172 дневната мисија на Меѓународната вселенска станица.

Вилијамс и неговите колеги астронаути, Алексеј Овчинин и Олег Скрипочка од руската вселенска агенција „Rоscosmos“ во вторникот вечерта (6 септември 2016) слетаа во Казахстан. Вилијам досега заврши четири мисии и помина 543 дена во вселената, кршејќи го рекордот на Скот Кели од 520 дена.

За време на неговиот неодамнешен престој далеку од Земјата, Вилијамс стана првиот човек кој се качи на живеалиште на надувување на Меѓународната вселенска станица. Тој, исто така, помогна да се инсталира нова камера со висока резолузија и меѓународен приклучен адаптер, кои идните комерцијални вселенски летала ќе ги користат за да се паркираат на вселенската станица.

Поддржете ја нашата работа: