Вечерва во 7 часот започнува преносот со предфиналната битка во која доколку тимот на „Saksa“ успее да победи ќе има можност подоцна вечерта да го одигра финалето против тимот на „Wings“ за освојување на тронот и неверојатни 9 милиони американски долари.

Многумина најдоа забелешки што бараат овие информации на интернет портал како што е енаука.мк ?

Нашиот одговор е дека поради недостаток на македонски медиуми кои ги пратат новите светски текови и трендови едноставно енаука.мк во моментов е можеби најповикана да сподели една ваква радосна информација што доаѓа од е-спортот кој секоја година е се популарен и дека едноставно е незамисливо да се заобиколи информација од спорт кој моментално има преку 300 милиони гледачи а македонија го има еден од најдобрите светски играчи.

Во живо :

Само за споредба целата светска кошарката се проценува дека има околу 500 милиони фанови

novdota2

Преку 20 милиони долари е наградниот фонд за овогодишните учесници на турнирот во можеби најпопуларната игра во светот „Dota 2“.

Оваа година и Македонските играчи и фанови се горди што имаа свој претставник на завршниот интернационален турнир што се одржува од 8 до 13 Август во Сиетел.

Мартин Саздов „Saksa“ е дел од 5 члениот тим на „Digital Chaos“ кој својата одлична форма ја покажа со влезот во најдобрите 8 тима на турнирот и освојување на сигурни 900.000 $ за да подоцна оствари уште три победи во серија 2:1 против „TNC“ и 2:0 против „EHOME“ и „Fnatic“ и моментално обезбедено сигурно 3-то место и награда од околу 2.2 милиони долари.

Во следното видео можете да ја гледате последната нивна битка против тимот на „Fnatic“ и да ја осетите неверојатната атмосвера на турнирот.
Watch live video from dota2ti on www.twitch.tv

Па, со среќа дечки.

Поддржете ја нашата работа: