Кина ја лансира „Првата паметна железница во светот“ без возачи!

Кина ги воведе своите први „паметни“ брзи возови за поврзување на Пекинг и Жангџакоу, двата града домаќини на Зимските олимписки игри во 2022 година.

Вагоните се опремени со автоматски систем за возење, 5G сигнали, интелигентно осветлување, како и безжични приклучоци за полнење и можат да патуваат со брзини до 350 километри (217 милји) на час.

Проектот вреден 6 милијарди фунти е прва „паметна“ брза железница во светот, тврди кинески експерт.

Иако возовите се програмирани да работат самостојно, ќе има возач за да го следи автоматското работење и да се справи со итни случаи.

Возовите дури и ќе бидат одржувани и поправани од роботи.

Според Ди Кеменг, инженер на проекти од Кинеската железничка група, неговата компанија ги замени работниците со машини за да извршат поправки под вагоните и на железничките патеки.

Меѓу возбудените патници беше и Јанг Јанг, првиот кинески шампион за зимски олимписки игри кој освои два златни медали во лизгање на кратки патеки на Зимските олимписки игри во 2002 година во Солт Лејк Сити.

Поддржете ја нашата работа: