НАСА успешно лансираше сонда до астероидот „Bennu“

НАСА, во четвртокот (8-септември ), успешно ја лансираше вселенската сонда што ќе се упати кон астероидот „Bennu“.

58- метарската ракета „Atlas V“ беше лансирана точно на време, при одлични временски услови од Кејп Канаверал во Флорида.

Научниците од  НАСА се  надеваат дека мисијата „OSIRIS-Rex“ (повеќе за мисијата на енаука.мк), вредна една милијарда долари, ќе им помогне да откријат како настанал животот на Земјата, како се формирал Сончевиот систем и како да ја заштитиме нашата планета од удар од астероиди, како што е „Bennu“.

Поддржете ја нашата работа: