ЕМА почна да ја проценува бустер дозата на Pfizer за деца на возраст од 12 до 15 години

Европскиот регулатор за лекови (ЕМА) доцна синоќа објави дека започнал со оценување на апликацијата за доделување доза на вакцината Pfizer-BioNTech наречена Comirnaty за деца на возраст од 12 до 15 години.

ЕМА минатата недела објави дека слично барање наскоро ќе биде поднесено за 16-годишни и 17-годишници.

„ЕМА започна да ги оценува барањата за апликација за вакцина Комирнати за деца на возраст од 12 до 15 години“, се вели во соопштението на агенцијата со седиште во Амстердам.

„Во тек е и преглед на барањата за дополнителна доза за 16-годишни и 17-годишници“, додаде тој.

ЕМА ги одобри дозите за дозирање на вакцината Pfizer-BioNTech за сите луѓе на возраст над 18 години во октомври, а потоа донесе слична одлука за дозирана доза на Spikevax на Modernа.

Марко Кавалери, одговорен за стратегијата за вакцинација на ЕМА, на минатонеделната прес-конференција рече дека вакцинацијата, особено во дополнителни дози, е „сѐ уште најдобриот начин за заштита од сериозни болести“ предизвикани од омикрон верзијата на коронавирусот.

ЕМА ја проценува и апликацијата за одобрение од ЕУ за вакцини од две француски компании, Валневе и Санофи, но одлука не се очекува пред Велигден.

Поддржете ја нашата работа: