Кина ќе го лансира следниот ровер до Месечината во 2024 година

Кина ќе го лансира следниот ровер на Месечината во 2024 година и ќе носи опрема од Франција, Шведска, Русија и Италија, пренесува Синхуа, официјалната кинеска новинска агенција.

Планот за Chang’e 6 е да слета во близина на Јужниот пол на Месечината и да собира примероци пред да се врати на Земјата, изјави денеска менаџерот на програмата Ху Хао, пренесува Ројтерс.

Chang’e 6 е дел од кинеското истражување на вселената, со кое исто така се планира да слета робот-ровер на Марс.Исто така, постојат планови за орбитална станица со екипаж, слетување на човек на Месечината и земање примероци од астероидот.

Во декември, во претходната мисија на Месечината, Чанге 5 ги врати примероците на Месечината на Земјата, што се случи за прв пат од 1970 година.

„Chang’e 6 автоматски ќе собира примероци од Месечината за анализа и истражување“, рече Ху.

Тој додаде дека сè уште не е познато каква цел ќе имаат инструментите развиени од научници од Франција, Шведска, Италија и Русија.

Поддржете ја нашата работа: