НАСА истражува „мистериозен објект“ кој удрил во дом на Флорида и пробил низ два ката

pixabay

Мистериозен објект кој падна врз куќа во Флорида во март предизвика загриженост, а НАСА сега ги истражува околностите на инцидентот поврзани со непознатиот објект, пренесува Science Alert.

Алехандро Отеро од Неапол, Флорида го сподели алармантниот инцидент на социјалните мрежи, наведувајќи дека објектот „дошол низ покривот и поминал низ 2 ката“. Тој се сомнева дека тоа би можело да биде фрагмент од товарна палета, која можеби содржи стари батерии, која била пуштена од Меѓународната вселенска станица уште во 2021 година.

Според официјалните проекции, отпадот се очекуваше безопасно да се распадне по повторното влегување во атмосферата на Земјата на 8 март. Снимката на надзорната камера на куќата на Отеро го снимила вознемирувачкиот момент на падот на споменатиот објект, а несреќата наводно се случила во 14 часот и 34 минути по локално време.

Астрофизичарот Џонатан Мекдауел реагираше како одговор на објавата на Отер на Платформата X, истакнувајќи дека времето се совпаѓа со проценката на Вселенските сили за остатоците кои влегуваат во атмосферата на Земјата над Мексиканскиот залив.

Инцидентот привлече внимание откако локалниот медиум winknews.com објави за него на 15 март. НАСА го собра објектот во соработка со сопственикот на куќата и ќе го анализира објектот во вселенскиот центар Кенеди на НАСА на Флорида што е можно поскоро за да го утврди неговото потекло, соопшти НАСА потоа.

Арс Техника укажува на потенцијални сложености во преземањето на одговорноста за инцидентот, истакнувајќи дека батериите, иако припаѓаат на НАСА, биле прикачени на структурата на палети лансирана од Јапонската вселенска агенција.

Случаите на вселенски отпад што ја погоди Земјата не се без преседан, со минати инциденти, вклучително и дел од капсулата SpaceX Dragon што слета на австралиска фарма за овци во 2022 година. Згора на тоа, ракувањето на Кина со ракетите Long March наиде на критики од НАСА, бидејќи останува загриженоста за нивните безбедносни мерки при повторното влегување во атмосферата на Земјата.

 

Поддржете ја нашата работа: