Нема да ви се верува што содржи помфритот од МекДоналдс!

A packet of french fries sit on a tray in this arranged photograph at a McDonald's restaurant, operated by McDonald's Holdings Co. Japan Ltd., in Tokyo, Japan, on Wednesday, Jan.7, 2015. McDonald's Corp.'s Japan business and Cargill Inc. are investigating complaints objects were found in chicken nuggets made by a Cargill factory in Thailand, the restaurant chainâs second food safety crisis in six months. Photographer: Kiyoshi Ota/Bloomberg via Getty Images

Јапонските научници дошле до неверојатно откритие – помфритот во еден од најпознатите ресторани на светот, содржи сустанца која го поттикнува растот на косата, односно лечи од ќелавост.

Мекдоналдс долго време беше поим за нездрава храна, но прашање е дали ќе остане да го бие таквиот глас. Имено, последните истражувања можат да прикажат една поинаква слика за овој ресторан, кој неодамна најави можност за воведување на достава на храната. Според мислењето на научниците од Јапонија, помфритот од Мекдоналдс содржи хемиска супстанца која го поттикнува растот на косата.

Тимот на научници од Универзитетот Yokohama National, најпрво ги тестирал своите методи на лабораториски глувци кои набрзо, веќе за неколку дена имале крзно. Професорот Јунџи Фукада верува дека истиот медод може успешно да се спроведе и на луѓе без да остави несакани последици.

“Овој едноставен метод е многу ветувачки и се надеваме дека ќе го подобриме денешниот режим на регенерација на изгубената коса во случаеви на андрогена алопеција (вид на ќелавост)”, вели Фукада.

Клучот за успешноста на овој процес е хемиската компонента полидиметилсилоксан, која му овозможува на кислородот да продре низ клетките каде расте коса. Истиот тој адитив се наоѓа во помфритот на Мекдоналдс.

Тоа секако не значи дека со зголемена конзумација на нивните компирчиња ќе го решите проблемот со ќелавоста, но секако е добра вест дека научниците се на пат до пронаоѓање на лекот за чии истражувања годишно се трошат милијарди долари.

Поддржете ја нашата работа: