Орангутан пуши цигара во индонезиска зоолошка градина

Активисти на групата за заштита на правата на животните денеска повторно ја критикуваа индонезиската зоолошка градина Бандунг позната по малтретирање на животните, откако се појави видео во кое еден од нивните орангутани пуши цигара.

 Активистот Марисон Гучијано изјави дека видеото е снимено во неделата во Зоолошката градина во Бандунг и е доказ за недостиг на надзор во зоолошката градина и ништо повеќе.

Зоолошката градина во неколку наврати се најде во медиумите поради изгладнетите и болни животни. Change.org петицијата за затварање на зоолошката градина во Бандунг има речиси 1 милион потписи.

Портпаролот Сулхан Сајафи изрази жалење за настанатиот инцидент и додаде дека случајот е веќе пријавен во полиција.

Поддржете ја нашата работа: