Телефон чија батерија трае месец и половина

Power Max P18K Pop ќе биде новата омилена „играчка“ на вљубениците во паметните телефоните. Причината е едноставна, овој мобилен ја има најмоќната батерија на светот од дури 18.000 mAh. За споредба, батериите на просечниот смарт телефон имаат околу 2.500 – 3.500 mAh.

Производителот, Avenir Telecom тврди дека со едно полнење, батеријата ќе трае 4 дена со континуирано разговарање на телефонот или 48 часа, доколку нон стоп на него гледате видеа. Ако не го користите активно, тогаш нема да ви се испразни месец и половина.

Уредот е трипати подебел од ајфоните, а е тежок скоро половина килограм. Се очекува на пазарот да излезе во јуни годинава. За сега не е објавено по која цена ќе се продава. Ќе биде достапен во две бои, црна и сина.

Експертите за мобилна телефонија во рецензиите го нарекоа Цигла телефон, со батерија ѕвер.

Во соработка со Gostivarpress.mk

Поддржете ја нашата работа: