(ВИДЕО) Редок феномен – зелена огнена топка експлодираше над Австралија

Carins Airport

Метеорит неодамна експлодираше додека паѓаше нa небото над Австралија, создавајќи блескава светлина и силен тресок што ги вознемири локалните жители.

Камерите на аеродромот Кернс во Квинсленд снимија видео од метеорот, од класата  „болид“, во 21:22 часот по локално време на 20 мај. Видео снимката поставена на Фејсбук страницата на аеродромот покажува првичен зелен блесок пред да се појави вториот бел блесок.

Carins Airport

Дополнителните снимки направени со телефони и безбедносни камери покажаа дека светлината е видлива дури до Нормантон, што е околу 370 милји (600 километри) западно од Кернс, објави Гардијан. Звукот на експлозијата најјасно се слушна над градот Кројдон, кој се наоѓа на околу 60 милји (100 километри) источно од Нормантон.

Вселенската карпа веројатно била прилично мала, помеѓу 1,6 и 3,2 стапки (0,5 и 1 метар) широчина и можела да патува до 93.000 mph (150.000 km/h), изјави Бред Такер, астрофизичар од Австралискиот национален универзитет во Канбера. Сите фрагменти што ќе се срушат на Земјата би биле многу мали и веројатно сè уште замрзнати, додаде тој.

Болиди се метеори кои се разнесуваат во атмосферата на Земјата поради триењето, што предизвикува тие да се распарчат со силен звук, наведуваат од Американското здружение за метеори.

Поддржете ја нашата работа: