Ново Руско оружје кое патува 27 пати побрзо од брзината на звукот!

Ново интерконтинентално оружје кое може да лета 27 пати побрзо од брзината на звукот, започна да функционира, рускиот министер за одбрана му соопшти на претседателот Владимир Путин, зајакнувајќи го капацитетот за нуклеарен напад на земјата.

Путин го опиша хиперсоничното летало „Авангард“ како технолошки чекор напред што може да се спореди со лансирањето на првиот сателит од Советскиот Сојуз во 1957 година. Новото руско оружје и сличен систем што го развива Кина ги вознемирија САД, кои размисли за одбранбени стратегии.

Министерот за одбрана Сергеј Шогу го извести Путин дека првата ракетна единица опремена со возило хиперсонично летало „Авангард“ влезе во борбена должност.

„Ви честитам за овој значаен настан за војската и целата нација“, рече Шојгу подоцна за време на конференцискиот повик со врвните воени водачи.

„Оди до целта како метеорит, како огнена топка“, рече Путин.

Претходно оваа недела, Путин истакна дека Русија е единствената земја вооружена со хиперсонично оружје. Тој истакна дека за прв пат Русија го води светот во развој на една нова нова класа на оружје, за разлика од минатото кога САД биле први.

Американските власти разговараа за ставање на сензори во вселената за побрзо откривање на непријателските проектили, особено на хиперсоничкото оружје. Администрацијата, исто така, планира да ја проучи идејата за засновање на пресретнувачи во вселената, така што САД можат да удрат при влез на непријателските ракети во текот на првите минути од летот, кога бустерите се уште горат.

Пентагон, исто така, работи на развој на хиперсонично оружје во последниве години, а секретарот за одбрана Марк Еспер во август рече дека „веројатно е прашање од неколку години“ пред да има САД.

Поддржете ја нашата работа: