Гинисови рекорди на модерното време

Со тоа што постојано бара нови области на човечкото достигнување и промени во светот околу нас и надвор од него, најдобро продаваната годишна публикација на планетата продолжува да биде релевантна.

Со цел истакнување на промените во евидентираните рекорди, издвојуваме неколку категории кои до 1955 година не постоеја.

1. Социјални медиуми. (твитови, селфиња и слично) –  рекордот на твитови во секунда е 143.199. Најпознато лице на Фејсбук во моментов (заклучно со јуни 2015 година) е колумбиската пејачка Шакира со 107.142.986 лајка, додека на второ место е Кристијано Роналдо со 102.782.118. Други нови теми од последниве години се селфи и тверкинг.

2. Дигитална музика. Приходите од дигиталната музичката индустрија се зголемија  од  400 милиони долари пред десет години до неверојатни 6 милијарди до 2014 година, во голема мера управувано со платени преземања, но сега се повеќе со претплата на услуги. Најголемиот дигитални музички сервис е „iTunes“, со речиси 800 милиони кориснички сметки во 2014 година.

И најбрзо продаден албум во „iTunes“ е на Бијонсе, објавен без никаква најава, во декември 2013 година, со феноменални 823.773 копии во првите три дена на продажба, кршејќи го рекордот на на Џастин Тимберлејк (март 2013). Најпродаван артист е е Кети Пери. До 2014 година, таа продала 72 милиони дигитални песни само во САД.

3. Океанско веслање. Првиот човек  кој сам веслал во океанот е Џон Ферфакс од исток кон запад на Атлантикот во Британија помеѓу 20 јануари и 19 јули 1969 година, 14 години по објавувањето на првото издание на Гинисовата книга на рекорди. Ферфакс исто така е прв кој веслал на Пацификот во тим со Силвија Кук во Британија помеѓу 26. април 1971 и 22. април 1972 година. Покрај тоа, пионерскиот Британец е првиот кој веслал на два океани.

4. Одење на месечината/патување во вселената. Категорија која не постоеше до 1961 година. Тогаш Јуриј Гагарин го направи првиот вселенски лет, а само осум години подоцна Нил Армстронг и Едвин Олдрин стана првите мажи кои стапнале на Месечината.

Во времето кога настана Гинисовата книга на рекорди, беше предизвик да се направи меѓународен телефонски повик. Денес, целата книга може да биде испратена до Меѓународната вселенска станица (најголемата вселенска станица) за неколку секунди.

5. Колекции. Првите изданија не признаваат колекции достојни на рекорд, а потоа се ограничи само на маркици. Алфред Каспери е првиот кој се појави во изданието од 1960 година. Не е евидентиран бројот на маркиците, туку нивната вредност од неверојатни 2.890.000 долари.

Во 1962 година,  започна евидентирањето на кутии и картички од цигари, а во моментов има повеќе од 400 различни рекорд-колекции во базата на податоци, со дополнителни 85 во исчекување.

6. Модификација на тело. Тетовирањето и пирсингот станаа категорија во изданието од 1969 година, кога Вивијан “Морнар Џо” Симонс, канадски тату уметник,  e ставен на листата со 4.831 различни тетоважи на неговото тело. Денес, евиденцијата за тетоважи се базира на покриеност, а не на број. Рекордот му припаѓа на австралијанецот Лаки Дајмонд Рич кој има поминато повеќе од 1.000 часа во тетовирање, најпрво целото тело со црна боја, а сега има бели дизајни на црната површина

Пирсингот не се појавува во книгата се до 1997 година, кога Алекс Ламбрехт од Белгија беше ставен на листата со 137 пирсови на лице и тело. Денес, рекордот кај мажите го има Ролф Бухолц од Дортмунд, Германија, кој има 453 пирсови, вклучувајќи 158 околу усните. Кај жените рекордот и припаѓа на Елејн Дејвидсон со 462.

Ролф, патем, исто така, го држи рекордот за најмногу модификации на тело на маж (516 до 16 декември 2012 година), додека на рекордот за најмногу модификации на телото на една жена е стекнато од страна на Марија Хозе Кристерна од Мексико, во 2012 година. Таа има вкупно 49 модификации на телото. Тие вклучуваат значителна покриеност со тетоважи, голем број на трансдермални импланти на челото, градите и рацете, како и пирсинг во веѓите, усните, носот, јазикот, ушите, папокот и брадавиците.

Поддржете ја нашата работа: