Кинезите ќе бараат вонземјани?

Кина објави дека ќе пресели повеќе од 9.000 жители од провинцијата Гижоу, за да обезбеди простор за најголемиот радио телескоп во светот, кој се очекува да почне со работа годинава.

Властите во Кина се надеваат дека отворениот сферичен телескоп со дијаметар од 500 метри (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope (FAST)) ќе помогне во потрагата по вонземски живот, пренесува кинеската агенција Ксинхуа.

bwccxyrr8zchhhotyahf

Телескопот може да открие неверојатно далечни места, па дури и вонземски цивлизации, изјавува генералниот секретар на Кинеската астрономска асоцијација за медиумите.  

„FAST“, кој почна да се гради во 2011 година, чини повеќе од 180 милиони американски долари и по големина ќе ја надмине досега најголемата опсерваторија „Аресибо“ во Порторико, која е со дијаметар од 300 метри.

222

На жителите што ќе бидат преселени ќе им биде исплатена одредена парична компенација. Ова не е првпат Кина да преселува илјадници, па дури и стотици илјади луѓе заради големи инфраструктурни или градежни проекти.

 

Поддржете ја нашата работа: