Микро и Макро

Се разминавме ли со вонземско вселенско летало?

Понекогаш во науката треба да вложиме многу напор на долги патеки за да направиме нешто што и самите не веруваме дека би можеле, за на крај тоа да излезе смешно, но сепак доколку вложениот труд вроди со плод добивката би била преголема. Затоа телескопот Robert C. Byrd Green Bank ќе потроши многу време истражувајќи го првиот познат меѓуѕвезден посетител во...

НАСА ќе испрати летало во близина на Сонцето

По спуштањето на роботот на Марс и испраќањето сонди на другите планети, НАСА е подготвена да лансира вселенски брод и до Сонцето. Соларната сонда Паркер ќе биде лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Кејп Канаверал во сабота. Сондата е тешка 700 кг. а ќе се движи со брзина од 200 км. во секунда. Тоа ќе биде почеток на мисијата за...

Сонцето го менува својот облик, но не знаеме зошто

Според новата студија, објавена во списанието Astrophysical Journal, секои 11 години Сонцето расте и се намалува за 1 до 2 километри. Би можело да се рече дека "дише", иако сосема полека. Тие се исклучително слаби "вдишувања" и "издишувања", додека дополнителните километри му го зголемуваат радиусот за најмногу 0,00029%. Како и во случајот на неколку неодамнешни студии, научниот тим се фокусирал на...

Откриени десет нови сателити на Јупитер

По откритието на четирите галилееви сателити на Јупитер во 1610 година, астрономите се помачиле за да најдат уште десет во наредните три ипол векови. На 17ти јули Центарот за Мали Планети на Меѓународниот астрономски сојуз најави дека тим предводен од Скот Шепард идентификувал десет нови сателити на Јупитер покачувајки го вкупниот број на 79 – повеќе сателити од било која...

Aлиса Карсон ќе биде првиот човек на Марс, а има само 17 години

Алиса Карсон е 17-годишно девојче од Батон Руж, Луизијана, која се школува на Академијата на НАСА за да стане астронаут. Нејзиниот сон е да биде првата личност на Марс и има за цел да ја изврши првата човечка мисија на „црвената планета“ во 2033 година. Алиса е се уште во средно училиште, но истовремено е најмладата личност која ќе ја...

За 15 години сите ќе патуваат во вселената?

Патувањето во вселената за петнаесетина години би можело да стане реалност и за оние кои не се екстремно богати, вели италијанскиот астронаут Паоло Несполи кој е уверен дека вселенскиот туризам ќе го промени начинот на кој луѓето ја гледаат Земјата. „Кога слетувате, среќни сте што сте живи и што мисијата е завршена. Убаво е да се биде и да се...

Како изгледа совршено човечко тело според еден еволуционен биолог

Ако ги погледнеме луѓето како Мајкл Фелпс, Усаин Болт или Венус Вилиамс сите ќе ни простат доколку помислите дека сме го достигнале максимумот како вид. Како и да е, луѓето сепак си имаат многу такви проблеми. На пример, милиони години еволуција довеле до развој на некои помалку идеални човечки карактеристики. Човекот ја има способноста да оди на две нозе и има...

Астономи за прв пат забележале раѓање на нова планета

Меѓународен тим од астрономи за прв пат забележаа момент на раѓање на нова планета, и тврдат дека ги поседуваат првите фотографии од формирањето. Ѕвездените снимки покажуваат блескав облак на новонастанатата планета, која патува низ прашината и гасот кој ја опкружува младата ѕвезда, позната под името PDS70, за која се верува дека е оддалечена 370 светлосни години од Земјата. Црниот круг...

20 глувци испратени во вселената како дел од една интересна студија

Компанијата СпејсИкс ја лансира ракетата Фалкон 9 на Меѓународната вселенска станица (ISS). Иако нема човечка екипа, во ракетата има важни патници - 20 глувци. Овие 20 глувци се испратени како дел од студијата на Центарот за спиење и циркацијална биологија при универзитетот Нортвестерн (CSCB). Планот е следен: десет глувци ќе поминат 90 дена во орбитата, а другите 10 ќе се...

Јапонската сонда Хајабуса-2 слета на астероидот Рјугу

После три и пол години пат и поминати над 280 милиони километри, јапонската вселенска сонда, Хајабуса-2, слета на астероидот Рјугу којшто гравитира во близина на сонцето, објави Јапонската агенција за вселенски истражувања. Небесното тело има дијаметар од околу еден километар, а сондата во следните 18 месеци треба да земе материјали од неговата внатрешност и потоа да се врати на Земјата. Астероидите...

Што всушност откри НАСА на Марс?

Роверот на НАСА, „Кјуриосити“, кој веќе шест години ја истражува површината на планетата Марс, неодамна до аналитичкиот центар на Американската агенција за вселенски истражувања испратил податоци коишто покажуваат дека на Црвената планета постојат траги од органски молекули, односно од основните компоненти од кои се составени живите организми. Станува збор за молекули на соединението – метан, составено од атоми на јаглерод...

Дини од леден метан откриени на Плутон

Научници на површината на Плутон откриле пространи дини од зрнца заледен метан, ситни колку песок, кои ги нанел ветрот. Дините се снимени 2015 година од вселенскиот брод на НАСА, „Нови хоризонти”. Зафаќаат 775 квадратни километри и се наоѓаат близу планинскиот венец Ал Идриси Монтес, кој е настанат од замрзната вода, соопштуваат научниците од американската Национална аеро-вселенска администрација (НАСА). "Иако е доста...

Промени на мозокот предизвикани од престој во Вселената

Долготрајниот престој во Вселената може да предизвика промени во мозочната структура на астронаутите. Овие промени можеби ќе ги објаснат невообичаените симптоми кои астронаутите ги покажуваат при враќањето на Земјата. Во истражувањето научниците ги скенирале мозоците на 34 астронаути, пред и по нивниот престој во Вселената. 18 од нив учествувале во долги мисии (просечно околу 6 месеци) на Меѓународната Вселенска Станица,...

Што им е заедничко на облаците на Уран и на расипаните јајца?

Дури по неколку години набљудувања од страна на вселенското летало Војаџер 2 на НАСА беше откриена една од најголемите мистерии за Уран – составот на неговите облаци, при што беше докажана една од клучните состојки на неговите облаци. Глобалниот истражувачки тим, вклучувајќи го и Глен Ортон од JPL лабораторијата на NASA во Пасадена, Калифорнија, спектроскопски ја беше раздвоил инфрацрвената светлина...

Објавена последната теорија на Стивен Хокинг која ја расветлува идејата за мултиверзум

Кратко пред смртта на познатиот физичар во март, тој ја завршил својата последна теорија за вселената, а таа е поедноставна отколку што мислиме ние. Реалноста би можела да се состои од повеќе вселени, а секоја од нив можеби не е толку различна од нашата, стои во последната теорија за вселената на Стивен Хокинг што ја завршил само неколку недели пред...

„Лулка на животот“ на Марс можеби ќе го открие потеклото на животот на Земјата

Откриен е предел на Марс, кој изгледа како дното на древно море кое можеби некогаш било слично како оние на раната Земја. Ова откритие би можело да ни овозможи да ги разбереме почетоците на животот на нашата планета. Истражувањето на овој регион е извршено со помош на MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) – Марсовиот извиднички орбитер на НАСА, кој се наоѓа...

Хабл за својот 28ми роденден испрати фотографија од ѕвездата Харшел 36

Вселенскиот телескоп Хабл, во понеделникот порано од секоја мината година го прослави својот 28ми роденден во Вселената, па не почести со фотографија од од маглината Лагуна. На роденденската фотографија се наоѓа гигантската ѕвезда Харшел 36 за време на експлозија од ултравиолетовото зрачење и бурни ѕвездени ветрови кои создаваат фантастична слика. Големата ѕвезда е 32 пати поголема од нашето Сонце, а...

НАСА има план како да ги пронајде астронаутите доколку се изгубат во вселената

Надворешниот Универзум сјае со светла маглина од рендгенски зраци кои стигнуваат на сите страни одеднаш. Но, доколку внимателно погледнете во таа маглина, ќе видите слаби но редовни сигнали. Станува збор за милисекундни пулсари, неутронски ѕвезди, не поголеми градови кои се ротираат најмалку 100 пати во секунда околу својата оска и испуштаат зраци во вселената, далеку попрецизни о од најдобрите часовници. НАСА...

Пристигна апликацијата која ќе им биде од корист на цивилите кои сакаат да патуваат во Вселената

Новата апликација "Space Nation Navigator", нејзините дизајнери ја опишуваат како прва апликација за обука на астронаути. Доколку отсекогаш сте сонувале да заминете во Вселената, тогаш ќе ве развесели оваа новост дека тоа станува реалност. Апликацијата ‘Space Nation Navigator’ ви ја нуди таа можност. Направена со помош на НАСА, оваа бесплатна апликација ги подучува кандидатите на основни астронаутски вештини со помош на...

Во вселената има недостаток од фосфор, клучен елемент за постоење на живот

Еден од најважните елементи кои се потребни за живот е фосфорот, но најновите истражувања сугерираат дека во вселената го има помалку отколку што се мислеше. Тоа би можело да биде лоша вест за сите оние кои се надеваат дека некогаш воопшто ќе пронајдеме вонземски живот. Научниците сметаат дека фосфорот дава живот бидејќи може да предизвика хемиски реакции кои се потребни...

Најново од Енаука.мк

Првото растение на Месечината

Изртија семките кои кинеската мисија „Чанг’е-4“ ги однесе на Месечината, јавува Кинеската национална вселенска агенција, пренесува Би-би-си. Ова е првпат било каква биолошка работа да...