Микро и Макро

Астрономите во потрага по мистериозниот убиец на галаксиите

Во вселената во моментов владее мистериозна епидемија. Галаксиите умираат прерано - исчезнуваат од необјасливи причини. Кој, или што ги убива сите тие галаксии? Астрономите бараат одговор. Во новата студија, научниците од Меѓународниот центар за радио астрономија (ICRAR), тврдат дека отстранувањето на гас од галаксиите е многу пошироко распространет процес отколку што досега се мислеше. Прегледот на околу 11.000 галаксии покажува дека...

Научниците конечно одредија колку е стара Месечината

Благодарение на карпите собрани за време на мисијата Аполо 14, истражувачите сметаат дека конечно ја одредиле точната возраст на Месечината, според што нашиот лунарен сосед е неверојатни 4,51 милијарда години стар. Овие наоди укажуваат на тоа дека Месечината е формирана околу 60 милиони години откако се формирал Сончевиот систем, што ја прави 140 години постара од претходните проценки. „Одредувањето на возраста...

НАСА ќе мора да ја одложи мисијата за Марс

И покрај зголемувањето на буџетот на НАСА за 2016 година на 19.3 милијарди долари, што е за околу 1,2 милијарди поголем од буџетот за 2015 година, НАСА најверојатно ќе мора да ја одложи следната мисија на Марс која беше планирана во 2016 година. Претстојната мисија на НАСА за мерење на внатрешните геофизички својства на Марс позната како „Insight“, ќе го...

Откриен досега најголемиот сончев систем

Тим на астрономи од САД и Австралија откриле дека планетата која досега се сметаше за осамена планета, орбитира на оддалеченост од околу 1 трилион километри (1 милион милиони) од своето сонце. Планетата која се нарекува „2MASS J2126–8140“ и нејзиното сонце наречено „TYC 9486–927–1“ се откриени минатата деценија, но поради огромната оддалеченост помеѓу нив, никој не сметал дека тие се поврзани....

Дали Трамп ќе поддржи праќање луѓе на Марс?

Деновиве повеќе светски медиуми и интернет портали ја анализираат можноста за голема поддршка на новиот американски претседател Доналд Трамп за мисиите на Марс кои подразбираат испраќање на луѓе на црвената планета. Според дел од американските аналитичари, двете скорешни средби помеѓу Доналд Трамп и Илон Маск заедно со средбата помеѓу Доналд Трамп и историчарот Даглас Бринкли, на која што како што пишува...

Слетување на Плутон во боја ( Видео )

Какво би било слетувањето на Плутон ? НАСА креираше филм направен од преку 100 слики со висока резолуција што ги направи нивното летало „New Horizons“ кое прелета покрај Плутон во летото 2015 година. Видеото нуди „патување“ кон површината на Плутон , започнува со далечен поглед на Плутон и неговата најголема месечина „Charon“ и завршува на брегот на местото наречено  „Sputnik Planitia“ https://www.youtube.com/watch?v=xmqDpuDLVYw Плутон беше...

Нано-вселенско летало на НАСА се приближува до брзината на светлината

Група научници, меѓу кои и Стивен Хокинг, во април 2016 најавија фантастичен нов проект за истражување на меѓуѕвездениот простор со помош на нано-летало на ласерски погон, со големина на поштенска марка, до најблското соседно соѕвездие Кентаур. Вселенскиот брод „StarChip“, под услов да достигне 20 отсто од брзината на светлината, би можел да стигне до ова соѕвездие за само 20 години....

Како изгледал нашиот сончев систем пред 20 милиони години

Младата ѕвезда „HD 95086“ има два појаси од прашина, аналогни на астероидниот и Кајперовиот појас во сончевиот систем, опкружен со голем прстен од прашина каков што имаат само младите планетарни системи. Според ова, научниците од Универзитетот во Аризона се најблиску до „бебешките фотографии“ на нашиот сончев систем.Слични структури од прашина се пронајдени околу уште една, малку постара ѕвезда...

25 највпечатливи фотографии на Земјата од вселената

Кога луѓето и роботите се лансираат во вселената, традиција е накратко да се завртат кон Земјата и да направат фотографии. Овие слики од нашата планета - снимени од стотитици, илјадници па дури и милиони километри оддалеченост, често пати со застарени камери, ретко се така живописни како сликите направени со нашите денешни паметни телефони. Но, извонредната перспектива што тие ни ја овозможуваат...

Откриени 6 мистериозни радио сигнали надвор од нашата галаксија

Во март, научниците открија 10 моќни радио сигнали кои доаѓаат од иста локација во просторот. Сега, научниците откриле уште 6 од сигналите кои навидум произлегуваат од истиот регион, далеку од нашиот Млечен Пат. Овие брзи радио експлозии (FRB) се едни од најтаинствените експлозивни сигнали откриени досега во вселената. Тие траат само неколку милисекунди, но во тој краток период на време...

Научниците откриле пукнатина во магнетниот штит на Земјата

Земјата е погодна за живот благодарение на широкото макнетно поле што ја опкружува планетата, што ја штити од опасните соларни ветрови и космичката радијацијата. Но, научниците што ја истражуваат една од најмоќните геомагнетни бури во поновата историја, откриле дека нашата заштитна бариера не е толку цврста како што се мислеше и откриле пукнатина во магнетосферата. Истражувачите ги анализирале податоците добиени од...

Судир на две галаксии

Околу нашата галаксија – Млечниот пат, орбитираат најмалку 50 галаксии. Џуџестата галаксија Херкулес моментално се наоѓа на 460.000 светлосни години оддалеченост од Земјата, речиси три пати подалеку од најсјајната придружна галаксија на Млечниот пат, Големиот Магеланов облак. Но, ѕвездите на Херкулес се раширени на голема површина во вселената, што значи дека гравитационото поле на Млечниот пат ги одвоило една од...

Зачекорете на вселенската станица преку 360 Видео

Убавината на вселената едноставно е многу тешко да се доживее преку обична фотографија или видео, меѓутоа сега благодарение на виртуелната реалност можеме барем на кратко да се почуствуваме дека сме во телото на еден од астронаутите кои секојдневно уживаат во прекрасните глетки од вселената. Во петокот  Russia Today објави дека за прв пат светот ќе може преку нивниот Space 360 проект да ги види  спектакуларните...

Астрономите открија регион во вселената каде црните дупки се мистериозно усогласени

Постои еден регион во вселената каде што неколку супермасивни црни дупки се мистериозно синхронизирани и како резултат на тоа исфрлаат неверојатно моќни радио бранови во истата насока. Астрономите за прв пат забележуваат ваков феномен и велат дека може да е резултат на флуктуациите на првобитната маса во раниот универзум. „Со оглед на тоа што црните дупки не може да си разменуваат...

НАСА објави 2054 нови прекрасни фотографии од Марс

Десет години камерата на Орбиталниот истражувач на Марс на НАСА, снима прекрасни и научно многу драгоцени слики од Марс. Овие слики се исклучително детални, што им овозможува на научниците да ги истражуваат карактеристиките на планетата на размер од само неколку метри, вклучувајќи го и местото каде неодамна се сруши лендерот Скиапарели. Од 2054 –те најнови слики што беа објавени во август,...

Пронајдени докази за живот во минатото на Марс

Геолозите кои работат во северниот дел на Чиле пронајдоа сличности помеѓу остатоци од силика на топлите извори на Земјата и остатоците форографирани на Марс пред 9 години – и сметаат дека тие може да се доказ за живот во минатото на Црвената Планета. Ваквите видови на остатоци на Земјата обично содржат фосили од микроорганизми, и иако роверот на НАСА „Spirit“...

Снимена нaјголемата експлозија после Биг Бенг

Галактичкото јато, што на оваа слика е обоено во сина и флуоресцентна розева боја, е местото каде се одвива најмоќната експлозија после Биг-Бенг. Оваа експлозија се одвива континуирано во последните 100 милиони години и ослободува енергија колку стотици милиони блесоци од гама зрачење. Експлозијата ја создава најголемата црна дупка од познатиот универзум, која е 10 милијарди пати поголема од масата...

Неверојатни фотографии од скорешниот метеорски дожд Персеиди

Годинешниов метеорски дожд Персеиди што својот врв го достигна ноќта помеѓу 11 и 12 август (енаука.мк), имаше дури и до 200 метеори во минута видливи за набљудувачите. Погледнете ја галеријата од прекрасни слики снимени од различни места. Шестата фотографија е направена од Стојан Стојановски од Охрид и е објавена на „Space.com“. На сликата се гледаат два Персеид метеори, заедно со...

Оваа галаксија се уништува одвнатре од супермасивна црна дупка

На оддалеченост од околу 150 милиони светлосни години, опкружена со чудни форми на облаци, се наоѓа една бизарна галаксија која долго врема претставува мистерија за научниците. Се работи за галаксијата наречена „NGC 4696“, која е една од стотиците ѕвездени системи кои го сочинуваат галактичкото јато Кентаур, лоцирано во соѕвездието Кентаур. За разлика од нејзините бројни придружнички, галаксијата „NGC 4696“ се...

Како би се спасил светот од смртоносен удар на астероид?

Пред шеесет и пет милиони години се случила една катастрофа на Земјата. Астероид или комета која имала околу 10км. во дијаметар удрила во она што е сега полуостровот Јукатан во Мексико. Иако идејата најпрво била исмејувана, овој настан сега се смета дека бил причинител за изумрувањето на диносаурусите. Ова сознание ги обединило научниците и инженерите од целиот свет да ги...

Најново од Енаука.мк

video

Паметна бразлетна за заштита од улични напаѓачи

Студентка од Универзитетот на Алабама создаде прототип на женска паметна бразлетна што при уличен грабеж или напад, испраќа сигнал до полицијата и до блиските...